Menu

Fiyatlarıyla şaşırtan antika halı ve kilimler


dünyanın en değerli kilimleri

Asya, Hindistan, Ortadoğu, Afganistan ve Çin’de kendi yörelerine has benzersiz halı ve kilimler yapılmaktadır. Ancak, Türk halı ve kilimleri tartışmasız en çok arananlarıdır. Kilim ve halılar Türk medeniyetinde sadece yerde değil duvarları süslemek amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle Batı’da eski ve antika Türk halıları zenginliğin bir işareti olarak görülmektedir. Pahalı olması için Türk halısı olmasına gerek yok, İran halıları da koleksiyoncular tarafından en fazla talep gören halılardan olmuştur. İşte, fiyatlarıyla şaşırtan antika halı ve kilimler;

orak yaprak halı


Orak-Yaprak Desenli İran Halısı ( 33,7 Milyon Dolar ): 2013 yılının Haziran ayında, bu 17. Yüzyıl İran halısı beklenenden 6 kat daha fazla bir bedelle satılmış. New York merkezli Sotheby tarafından müzayedede 33,7 milyon dolar gibi inanılmaz bir rakama alıcı buldu. Tam anlamıyla bir sanat eseri.

kirman halı


Kirman Halısı ( 10,2 Milyon Dolar ): Bu 17. Yüzyıl İran Kirman halısı 2010 yılında adı açıklanmayan bir alıcı tarafından satın alınmış, o tarihe dek satılan en pahalı halı olmuştur.

baroda halı


Baroda Pearl Halısı ( 5,5 Milyon Dolar ): 2009 yılında Sotheby müzayedesinde adı bilinmeyen bir alıcı tarafından 5,5 milyon dolara alındı. Halının bir Hint mihracesi ya da Hz. Muhammed’in mezarı için hediye olarak yapıldığı düşünülmektedir.

ipek isfahan kilimi


İpek İsfahan Kilimi ( 4,45 Milyon Dolar ): 2008 yılında satılan bu İran ipek kilimi, o tarihe kadar satılan en pahalı kilim özelliğini taşıyordu. 16. Yüzyıl ipek kilimi Christie müzayedesinde 1-1,5 milyon dolar civarında satılması bekleniyordu, ancak çok daha yüksek bir bedelle satıldı.

tebriz madalyon halı


İran Tebriz Madalyon Halı ( 2,4 Milyon Dolar ): Bu fiyatıyla dünyanın en pahalı halılarından biri olan Tebriz halısı 16. Yüzyılda yapılmıştır. Tebriz kilim ve halıları özellikleri itibariyle aranan ve talep edilen halılar sınıfında.

mahal halı


Zieglar Mahal Halı ( 182,500 Dolar ): Zieglar, aslında İran Halıları ithal eden bir şirket ve İran’da halı pazarını kontrol eden bir şirket olarak bilinir. 1900’lü yılların başında üretildiği düşünülen bu halı 2008 yılında 182,500 dolara satılmıştı.

madalyon uşak halısı


Küçük Madalyon Uşak Halısı ( 158,000 Dolar ): 16, yüzyıldan kalma bu parça Anadolu esintileriyle bezenmiş ve yaşı göz önüne alındığında da oldukça iyi durumdadır. Listedeki halı ve kilimlerden daha küçük ebatlı olan bu Uşak halısı, Christie a 158,000 dolara alıcı buldu.
Son 50 Yorum
  1. Omer çiçek
  2. Ibrahim avci
  3. Yücel pehlivan
  4. Anonim
  5. gulay

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.