Menu

Fıtık nedir, çeşitleri, nedenleri, belirtileri, teşhis ve tedavisi


fıtık nedir

Karın bölgesinde yer alan iç organların ya da dokuların, hassas bir kas alanından fırlaması ile cilt altında şişlik oluşturmasına fıtık adı verilmektedir. Tıp dilinde hernia olarak adlandırılan fıtık, diğer bir ifade ile bağırsağın karın duvarından dışarıya yaptığı şişkinliğe denmektedir.

Vücudun karın bölgesi güçlü kaslarla çevrilmiştir. Bu kaslar sayesinde de bağırsaklarımız büyük basınçlara karşı koruma altındadır. Kaslarda meydana gelebilecek en ufak bir zafiyet bağırsakların bu zayıf bölgedeki şişkinlikten basınç nedeniyle dışarı fırlamasına sebep olur. Bu şişlik derinin altından dışarı öksürme ya da zorlama ile çıkmaktadır ve yatınca düzelir. Fıtık vücutta değişik bölgelerde görülebilmektedir. En çok görülen fıtık çeşitleri kasık fıtığı ve uyluk fıtığı, göbek ve mide fıtıklarıdır.     

Kasık ve uyluk fıtıklarının nedenleri nelerdir?

Kasık fıtıkları genellikle erkeklerde, uyluk fıtıkları da genellikle kadınlarda görülmektedir. Erkeklerde görülen kasık fıtığının sebebi kasık bölgesinin yapısal bakımdan hassas bir bölge olmasıdır. Doğuştan olabildiği gibi, daha sonraları kasık bölgesini zayıflatan durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Örneğin; karın iç basıncını arttıran öksürük, idrarda zorluk ve ıkınma gibi karın boşluğu duvarının dışarıya itilerek küçük bir kese oluşturması ile meydana gelmektedir. Karın basıncının giderek artması kesenin daha da büyümesine, bağırsağın bir bölümünün bu kesenin içine kaçmasına sebep olur. Bundan sonra da ağrı ve şişkinlik duyulur. Şişkinlik eğer tedavi edilmez ise, kasık kanalına doğru inebilir ve duyulan ağrı daha da artar

Uyluk fıtığı ise hamilelerde ve şişman kadınlarda görülen bir fıtık türüdür. Ortaya çıkan şişkinlik bacağın üst bölümünde görülmektedir ve sebebi olarak da doğumdan sonra yaşanan hassasiyet olduğu düşünülmektedir. Ikınma sırasında zorlama, sürekli olan güçlü öksürükler, kabızlık ya da ağırlık kaldırırken zorlanma da uyluk fıtığının sebeplerindendir.

Fıtığın teşhisi ve tedavisi;

Fıtık hastalığını teşhis etmek ya da tanılamak çok zor değildir. Yapılan fiziksel muayene ile fıtık teşhisi konulabilmektedir. Uyluk fıtığının teşhisinde ultrason kontrolüne ihtiyaç duyulabilmektedir.

Fıtık ile ilgili tedaviler daha çok cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntem ile ilk yapılan şey, bağırsağın kese içine kayan bölümü yeniden karın boşluğuna yerleştirmek, keseyi ortadan kaldırıp karnın etrafındaki kasları kuvvetlice ilmeklerle yamamaktır. Yapılan cerrahi müdahale ile tedavi edilen hastanın ameliyat olduğu bölgede herhangi bir gerilim yaşanmaması için en az bir ay süre ile dinlendirilmektedir. Normal yaşantısına ancak bütünüyle iyileştikten sonra dönebilmektedir. Bazı hastalarda yaş kriterinden dolayı cerrahi müdahale yapılamamaktadır. Böyle durumlarda hastanın bağırsağı dışarıdan müdahale yoluyla karın boşluğuna itilir. Tekrara dışarı kaymaması içinde sürekli korse kullanımı ile tedavi sonlandırılmaktadır.

kasık fıtığı tedavisi

Mide fıtığı;

Diyafram, göğüs ile karnı birbirinden ayırmakta olan ince bir kastır. Mide diyaframın altındadır ve midenin üst ucu yemek borusuna büzgenkas ile bağlıdır. Büzgenkas sayesinde alınan besinler yemek borusundan geçmekte ancak midenin sindirim asidi geriye çıkamaz. Herhangi bir zorlamadan dolayı mide fıtığı olan kişinin midesinin üst kısmı diyaframdan yukarı doğru sarkmaktadır. Bundan dolayı da diyafram görevini yapamaz ve midenin sindirim asidi yemek borusuna akmaya başlar.

Mide fıtığının sebepleri ve belirtileri;

Daha çok kilolu şişman kişilerde görülen mide fıtığı, fazla kilo nedeniyle karında oluşan yağların mideyi sıkıştırması ile oluşur. Bunun yanı sıra kusma, sert ve zorlayıcı öksürük, ağır kaldırma gibi etkenler de mide fıtığına sebep olabilmektedir.

Mide fıtığının başlıca belirtileri boğazda ve göğüsteki şiddetli ağrılardır. Yemek sonrası eğilme ve yatmalarda daha şiddetli olabilmektedir ve hasta ağrılardan dolayı sanki kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılabilmektedir.

Mide fıtığı tedavisi;

Tedavi yöntemleri hastalığın durumuna yani ciddiyetine göre belirlenmektedir. Hafif bir seyirdeyse hastanın yaşam tarzında bazı değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Fazla kilosu bulunan hastaların bu kilolardan kesinlikle kurtulmaları, tükettikleri yemek miktarını azaltmaları, sıkama az miktarlarda yemek yemeleri lazımdır. Karnı sıkan dar giysilerden sakınmalı, belden aşağıya eğilmemeye özen gösterilmelidir. Mide asidini arttıran alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tüm bunlar fayda sağlamıyor ise, doktorun vereceği ilaçlar ile tedaviye devam edilmelidir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.