Menu

Fırında Ispanaklı Mantar Nasıl Yapılır ?


firinda-ispanakli-mantar

Sebze içerikli yemekleri daha çok sevenler için, hem pratik hem de oldukça lezzetli olan ürünlerden birisi fırında ıspanak yemeğidir. Üzerine ekstradan lezzet katması için beşamel sos ve mantar da ilave edilen bu yemek, kadınlar için ıspanağın yıkanıp temizlenmesi süreci hariç oldukça kolay hazırlanan ve hem çocukların hem de yetişkinlerin severek tüketecekleri bir besin olarak sofralarda yer almaktadır. Fırında ıspanaklı mantar yapmak için lazım olan malzemeler ve tarifi ise şöyledir;

 

Malzemeler:

Yarım kilo çiğ ıspanak

Yarım kilo çiğ mantar

İhtiyaca göre sıvı yağ

İhtiyaca göre pul biber

İhtiyaca göre kara biber

Bir adet büyük boylarda kuru soğan

 

 

Ekstradan beşamel sos malzemeleri:

Dört yemek kaşığı miktarında zeytinyağı

Yarım kilo kaşar peynir

Bir buçuk su bardağı miktarında süt

İki yemek kaşığı miktarında un

 

 

Hazırlanışı:

Öncelikle ıspanaklar çok titiz bir şekilde yıkanır. Yıkandıkları esnada bir yandan da su kaynatılır. Yıkama işlemi bitirildikten sonra tüm ıspanaklar bu kaynar suya daldırılarak ikişer dakika yavaş yavaş haşlanır, bütün ıspanak bu işlemden geçirildikten sonra bir kapta süzülmesi için bekletilir.

Tencere ocağa konularak içerisine temizlenen ve doğranan mantarlarla soğanlar eklenir. Pişirme esnasında mantarın pişirilirken bıraktığı suyu tekrar geri çekmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Suyunu çeken mantarlar hazır olduğunda üzerine hazırlanan baharatlar da eklenir. Bu işlem bittikten sonra süzülmeye bırakılan ıspanaklar tercihe göre ya fırın tepsisine dizilebilmekte ya da bu tip yemekler için özel olarak üretilen borcamlara konularak hazırlanabilmektedir. Bu işlemden sonra fırın 180 derecede açılarak beklemeye alınır.

Aynı süreçte başka bir tencerede hazırlanan un ve yağ kavrularak üzerine soğuk süt de ilave edilir. Bu malzeme yemeğin en üst katına konulmak için bekletilir. Pişirilmeye hazır olan ıspanakların üzerine biraz önce pişirilmiş soğan ve mantar karışımı da eklenerek son olarak eldeki tüm kaşar eşit miktarlarda malzemenin üzerine rendelenir.

Son olarak da ısınmaya bıraktığımız fırının içerisine, malzeme konularak pişirme süreci beklenir. Yemeğin piştiği en üste konulan kaşarların eriyerek kızarmaya başlamasıyla anlaşılır. Bu gözlem yapıldıktan sonra yemeğin pişmiş olduğu anlaşılabilir, fırından çıkartılıp hafif soğutulduktan sonra servise hazırdır.

 
Son 50 Yorum
  1. Bayram Cift
  2. Anonim
  3. zeynep
  4. Hava Sahan
  5. Kircicegi Kircicek
  6. songül

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.