Menu

Fırın Sütlaç Nasıl Yapılır? Resimli Sütlaç Tarifi


firin-sutlac-tarifi

Türklerin tatlı kültürlerinin arasında en çok sevilen ve günümüzde bile hala tüketilen ürünlerden biri sütlaçtır. Fırınlarda pişirebilinen bu tatlı, hem kolay tarifi ile hem de sevilen tadı ile hanımların sıklıkla hazırlamaktan keyif aldıkları sütlü tatlılardan biri olarak kabul edilmiştir.

Sütlaç hazırlamak için malzemeler :

Yarım su bardağı miktarında pirinç

Bir litre miktarında süt

İki su bardağı miktarında su

Bir su bardağı miktarında şeker

Bir paket miktarında vanilya

Üç yemek kaşığı miktarında buğday nişastası

 

Hazırlanışı :

İlk aşamada hazırlık için pirinçleri haşlamak gerekmektedir. Elinizdeki iki su bardağı suyun içerisine yıkayıp temizlediğiniz pirinçleri atarak haşlanmasını sağlarken  içerisinde çok da az miktarda su kalmasına özen gösterin.

Pirinçler haşlandıktan sonra üzerine vanilyayı ve sütü de koyup kaynatmaya başlayın. Kaynadığını gördüğünüz malzemenin üzerine son olarak şekeri ekleyip ardından da buğday nişastasını ( bu ürünü çırpmak için içerisine çeyrek su bardağı süt eklemeyi unutmayın) koyarak tüm malzemeleri 15 dakika boyunca kaynatmaya devam edin.

Hazır olan malzemeyi ateşin üzerinden fırında tatlılar için hazırlanmış güveçlerin içerisine koyarak eşit pay etmeniz gerekmektedir. Doldurmaları yaparken mutlaka kapların yarısına kadar doldurmayı unutmamanız gerekmektedir. Fırının en üst katına koyduğunuz tepsiyi 200 derece sıcaklıkta, cam kapaktan üstlerinin kızarıp kızarmadığına bakarak pişmelerini bekleyebilirsiniz. Üstleri kızardıktan sonra sütlaçlar yenmeye hazır olacaklardır.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Erdoğan Tetik
 3. Derya Yücel Gündüzoğlu
 4. Hasbiye Isik
 5. Serkan Bagi
 6. Anıl Yusuf Doğan
 7. Mina Çiloğlu
 8. Mustafa Hüma Karakoc
 9. esra
 10. kemanboy
 11. funda
 12. esra
 13. nurhayat
 14. senem
 15. ugurözlem
 16. bahho
  • buse
 17. şivi
 18. miraç
 19. miraç
 20. nesrinn
 21. acder
 22. sevil
 23. turgay

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.