Menu

Fermantasyon


fermantasyon-1

Herhangi bir gıda ürününden; mikroorganizmalardan, mantarlardan ve bakterilerden yararlanılarak, köpürtülerek ya da ısı verilerek kimyasal bir reaksiyon şeklinde çürütülmesi durumuna fermantasyon adı verilmektedir. Bu kavram bilimsel olarak; biraz karmaşık bir yapıya sahip olan kimyasalların, daha basit yapılardaki canlı organizmalara dönüştürülmesi olayı şeklinde de açıklanabilmektedir.

Örneğin; maya maddesinin üzüm suyunun içerisinde yer alan şeker yapılarını karbondioksite çevirmesi veya alkole çevirmesi fermantasyona verilecek çok basit örneklerden bir tanesidir. Bu şekilde oluşturulan fermante gıdalar da probiyotik ürünler kapsamına girdiği için oldukça faydalı yapılardır. Bunun anlamı, fermante gıdaların her insanın bağırsak yapısında bulunan probiyotikleri beslemesi durumudur. Ayrıca çoğalmalarına da yardımcı oldukları için bağırsaklardaki diğer zararlı mikroorganizmaların çoğalmaları engellenebilmektedir.

fermantasyon-2

Fermante edilmiş besinler söz konusu olduğunda, en basit örnekler kefir içeceği; tarhana, ev yapımı yoğurt, ev yapımı sucuk, ev yapımı peynir, ev yapımı sirke, boza ve ekşi mayalı ekmek gibi yiyeceklerdir. Bu tip ürünler hazırlanırken, söz konusu olan ürün her ne ise onun özellikleriyle bağlantılı olarak bir kaç bileşik de ortaya çıkabilmektedir.

Yani bunun anlamı eğer fermante işlemine sokulan bileşik alkol temelli ise gerçekleştirilen fermantasyon işlemine “alkol fermantasyonu” ismi verilmektedir. Eğer ki asidik özellikler gösteren ürünler fermante işlemine sokuluyorsa bu ürünlerin geçirdikleri işleme de asit fermantasyonu ismi verilir. Dolayısıyla geçirilen işlem kadar bu işlemleri geçiren ürünlerin de içerikleri bu süreçlerde önem teşkil etmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.