Menu

Ferhat İle Şirin Kimdir ? Hikayesi Nedir ?


ferhat-ile-sirin-1

Çocukluğumuzdan beri büyüklerimiz tarafından anlatılan, oldukça bilindik bir hikaye olan “Ferhat ile Şirin” hikayesi; hem Azerbaycan’da, hem Orta Asya’da, hem İran’da, hem Balkanlar’da hem de Türk topraklarında farklı farklı şekillerde anlatılsa da işin özü olarak kavuşamayan iki aşığın hazin durumunu anlatan bir hikayedir.

Rivayetlere göre ve bulunan kalıntılara göre (bulunan bu kalıntıların Ferhat ile Şirin’in mezarı olduğu söylenmektedir) bu hikayenin ağırlıklı olarak Amasya’da ve bunun yanında Gaziantep’te geçtiği düşünülmektedir. Anlatılan hikayeye göre o zamanlar Amasya’nın sultanı olarak sayılan isim Mehmane Banu’dur ve kendisinin Şirin adında bir kız kardeşi bulunmaktadır.

Yaşadıkları sarayın dış tadilatı için nakkaş görevinde birini aramaktalar ve bu kişi Ferhat olmaktadır. Kendisi çalışmalarının arasında Şirin’i görmüş ve o an aşık olmuştur. O günden sonra yaptığı bütün saray süslerinde ve çizimlerinde Şirin’e olan aşkını dışa vurduğu söylenmektedir. Ancak aynı zamanda Şirin’in ablası Banu da Ferhat’a aşık olmuştur ve kızkardeşiyle Ferhat arasındaki duygusal bağın kurulmasını kesinlikle istememektedir. Hele evlenme fikrini kesinlikle kabul etmemekte, bunu engellemek için elinden geleni ardına koymayacağını da açıkça belli etmektedir.

Ferhat, nakkaşlığa devam ettiği süreçlerde Amasya’nın hükümdarı Hürmüz Şah ile tanışma fırsatı bulmuştur. Ferhat, tüm aşkını ve Şirin’le olan evlenme isteğini hükümdara anlatır, hükümdar da onun bu haline acıyarak kendisiyle Şirin’i istemek adına yola koyulurlar. Hükümdar Mehmene Banu ile konuşarak durumu anlatır ve Şirin’i Ferhat’a ister. Bu işe kesinlikle karşı çıkılmasının ardından da iki taraf birbirine karşı savaş başlatmaktadır. Şirin de Ferhat da olay karşısında yıkılır.

ferhat-ile-sirin-2

Savaş devam ederken, daha acaip bir olay meydana gelerek Hürmüz Şah’ın oğlu da Şirin’e aşık olmuştur. Durumdan haberi olmayan hükümdar savaşa devam etmektedir ve en sonunda savaş biter, kazanan taraf Hürmüz Şah olmuştur. Mehmene Banu herşeyi (Şirin de dahil olmak üzere) bırakıp kaçar.

Şirin’le birlikte Amasya’ya dönen ahali durum değerlendirmesi yaparken, oğlu babasına Şirin’e aşık olduğunu söyler. İşin içinden nasıl çıkacağını bilemeyen hükümdar, Ferhat’ı bu sevdasından vazgeçirebilmek adına ona başaramayacağını düşündüğü bir görev verir ve ona verdiği görevi başaramayacağından emin olduğu için eğer bu görevi bitirip gelirse Şirin’le evlenebilme şansının olacağını söyler.

Ferhat’a verilen görev, Amasya’ya yakın bir bölgede olan dağı delmesi ve o dağın içinden su için yol yaparak yaşanılan bölgeye su gelmesini sağlamaktır. Ferhat çok büyük bir azim ve istekle dağı delme işine devam eder, uzun bir zaman dağı deler, deler, deler; en sonunda tam işin sonuna yaklaştığında hükümdar tarafından yalan söylemesi için görevlendirilmiş yaşlı bir kadın Ferhat’ın çalıştığı alana giderek ona Şirin’in öldüğünü söyler.

Haberi alınca dünyası başına yıkılan Ferhat, Şirin’in acısına dayanamayacağını düşünerek intihar etmeye karar verir. Dağı delmek için çalıştığı aletle kendi canına kıyar ve oracıkta ölür. Bu sefer de aslında yaşayan Şirin, Ferhat’ın  ölüm haberini alır ve Şirin de bu acıya dayanamayacağını düşünerek kendi canına kıyar.

Sonuç olarak iki sevgiliyi mezarda ayırmak istemeyen geride kalanlar ikisini de yanyana gömmüşlerdir. Günümüzde iki sevgilinin yattığı rivayet edilen bu mezarların üzerinde yine söylentiye göre Ferhat’ın mezarının üzerinde her bahar ayı geldiğinde bir kırmızı gül açmakta, Şirin’in mezarının üzerinde beyaz bir gül açmakta ve iki mezarı ayıran orta çizgide diken çalılık yeşermektedir. Bu dikenin de temsil ettiği kişinin ya Mehmane Banu olduğu, ya hükümdar Hürmüz Şah olduğu ya da Ferhat’a Şirin’in öldüğüne dair yalan haberi getiren yaşlı kadın olduğu konuşulmaktadır.
Son 50 Yorum
 1. ada uludağ
 2. cansu
 3. Aslı Alp
 4. Ördek Çirkin
 5. kübra
 6. yücel
 7. Gul Nazik
 8. İsmail
 9. Berfin Kilinç
 10. Rabia Tekin
 11. Kuzu Aydin
 12. Bahar Alkaya

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.