Menu

FED Nedir ?


fed (federal reserve bank) nedir ?

Federal Rezerv Sistemi (FED)

İngilizce dilinde ‘‘federal reserve system” ‘den gelen FED, ABD’nin 23 Aralık 1913’te kurduğu merkez bankasıdır. Bu bankanın merkezi Washington’da yer alır ve şuanki başkanı Janet Yellen’dir. Amerikan dolarının basım ve dağıtım yetkisi bu bankanın elindedir. FED, kurulduğu dönemden itibaren tarım sektöründe var olan kredileri düzenleme yetkisini üstlenmiştir. Büyük buhranın olduğu dönemlerde sistem içinde zayıflıkların olduğu ortaya çıkımca o dönemdeki ABD başkanı Roosevelt 1935 yılında FED’e geniş bir yetki skalası sağlamıştır.

FED’in diğer merkez bankalardan farkı

FED, FRS (Federal Reserve System) ile yönetilmektedir ve diğer mevcut merkez bankalarından daha farklı bir yapıya ve yönetim şekline sahiptir.  FED kendi içerisinde 5 farklı kola ayrılır. Bunlar; Yönetim kurulu (Guvernörler kurulu), Federal Serbest Piyasa Komitesi(FOMC), 12 FED bankası, üye bankalar ve danışma komisyonlarıdır. Karar verme aşamasında ise 12 merkez bankası başkanından 5 tanesinin oy verme yetkisi bulunmaktadır. FED yılda 8 kez toplanır.

FED’in karar mekanizmasının etkileri

ABD dünyadaki en büyük ekonomiye sahip olduğundan dolayı FED’in her kararı özellikle faiz artırımı kararı tüm dünya ekonomisini ciddi anlamda etkilemektedir. Bununda en büyük örneğini şu günlerde (2016-2017 yıllarında) Türkiye’de Fed’in kararı doğrultusunda dolar kurundaki değişimlerden görmekteyiz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.