Menu

Fast Food hakkında bilmediklerimiz


baş

Hızlı bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle pek çok şeye zaman bulamıyoruz. Özellikle yemek yeme alışkanlıklarımız hızla fast food ürünlere kayıyor.

Yani, ayakta ve hızlı yemek yiyoruz. Böylece, sağlıksız  yemek yeme alışkanlıklarına sahip oluyoruz.

İşte, Fast Food hakkında bilmediklerimiz ;

Silhouette of cheese burger and summer garden vegetables


Hamburger, pide, lahmacun, tost, sandviç, patates kızartması, sosis, pizza, mayonez, ketçap gibi besinler, sadece yüksek kalorili olmalarından dolayı değil, vitamin, mineral ve posadan yoksun olmaları en büyük sorundur. Bu yüzden de besleyici değerleri olmadığı gibi metabolizmaya zararları da vardır.

2


En hafif gördüğünüz bir fast food tabağından veya porsiyonundan yaklaşık 500 kalori civarı kalori alırsınız. Bir hamburger, patates, sos ve kolalı içeceğin olduğu menülerde bu oranlar yaklaşık 1.500-2.000 kaloriye kadar çıkabilirsiniz. Karbonhidrat ve yağlar bakımından zengin olan bu menülerde yağlar, sağlığımıza zararlı trans yağlardır.

HTTP://WWW.BEEFITSWHATSFORDINNER.COM/ NATIONAL CHEESEBURGER DAY


Evde annelerimiz veya kendimizin yaptığı köfte ya da hamburger yerken, dışarıda yediğimiz kadar zevk almayız. Hiç bunun nedenini düşündüğünüz oldu mu? Bunun sebebi, Çin tuzu denilen bir tatlandırıcıdır. Bu kimyasal madde, sinir sisteminin uyararak açlık hissetmesi, açlık sonrası lezzet hissini çok almasına neden olur. Bu nedenle illa fast food yiyecekseniz ızgara veya fırında pişirilmişleri tercih etmekte fayda vardır.

4


Kötü alışkanlık olan fast food, ABD’de fakir mahallelerde yaşayan insanların parasızlıktan dolayı yarattıkları bir yemek tarzıdır. Sebze ve meyvelerin pahalı satıldığı ABD’de ucuz ve kolay yemek açısından mantıklı olabileceğini düşünürken, kendi ülkemizi bu konuda anlamakta zorlanıyoruz. Tüm sebze ve meyvelerin ucuz, taze satıldığı cennet ülkemizde bu alışkanlıkların olmaması gerektiğine inanıyoruz.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.