Menu

Farklı kültürlerin cenaze gelenekleriGeçmişte yaşayan topluluklarda normal olarak görülen ama günümüzde oldukça tuhaf olarak algılanan birtakım ritüeller cenaze törenlerinde de uygulanıyordu. İşte tarihteki en tuhaf defin ritüelleri…

1. Bo’nun Asılı Tabutları

Tabutların kayalıklardan ‘avize gibi’ asıldığı bir yer görmek istiyorsan gideceğin yer Çin’in güneybatısında yer alan Bo bölgesinden başka bir yer olamaz. Buranın insanları -normal insanlar gibi- ölüleri gömmek yerine onları dağ yamaçlarına asıyorlar. Sürekli bu tabutları görmek bu bölgeye ait ilginç bir adet. Tabi bu tabutları onlardan başka görmek isteyen insanlar olur mu bilinmez.


2. Sati
Matem bazen biraz abartılı olabliyor. Mesala Hindistan’daki eski bir geleneğe göre kadınlar ölen kocaları ile birlikte ateşe veriliyor ve diri diri yakılıyorlar. Bu geleneğe Hindistan’da artık çok az rastlanır olsa da hala var. Bu sadakatin abartılı olduğu açık. Ancak ölümü kendi isteği ile tercih ettikleri konusunda da şüpheler var.


3. Uçan cenaze
Daha çok yaşlı insanlar kuş besler. Kuşların onlara mutluluk ve barış getirdiğine inanırlar. Peki hangi hareket bedenlerini akbabalara bırakmak kadar büyük bir sevgi işareti olablir? Tibet’teki bazı insanlar cesetleri kuşlar için uygun olan tepelere yerleştiriyorlar. Böylece akbabalar onları kolaylıkla bulup yiyebiliyor.


4. Yamyam ceset
Yamyamlık sadece bir etnik gruba ait değildir. Bizim büyük büyük kuzenlerimiz de böyle bir ritüelin içinde olmuş olabilir. Açlıktan ölmek dışında yamyamlık (kalbinin, karaciğer ya da beyninin bir kısmını yemek) bazı kültürlerde sadece düşmanlarını yemek, bazılarında ise sadece sevdiklerini yemek demek.


5. Mumyalama
Budizmin aşırı bir ucu! Bir düzine Japon budist din adamı kendini mumyalatarak fedakarlık ödülüne hak kazandılar. Bu mumyalama sürecinde ölüm uzun ve zor oluyor. Önce rahip bir rejime başlar ve vücudundaki yağları yakar, sonra mide arkasından da bağırsaklar tamamen boşaltılır. En son rahip bir kutunun içine girer ve burda ölümü bekler. Böylece bir budist rahip olablirsin. Ancak bu uygulama tabi ki günümüz Japonya’sında yasaklanmış durumda.

6. Famadihana
Aile toplantıları bazen çok korkunç olabiliyor. Bir yakının ölmesi ve onu özlemek doğal bir duygu olabilir. Ancak bu özlemi gidermek için onları mezarlarından çıkarıp köyün etrafında tur attırmak herkesin tercih edeceği bir yöntem olmasa gerek. Bu Madagaskar yerlilerine ait gelenekte ölen kişinin yakınları onu mezardan çıkarır ve kefeni değiştirirler. Bunu yaparken de şarkı söyler ve dans ederler.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.