Menu

Eyüp Sultan Hazretleri kimdir


eyüp sultan baş

Eyüp Sultan Hazretleri, Medine’de Hicret sırasında Peygamber efendimizi evinde misafir eden sahabedir.

Bu gün Eyüp Sultan’da kabri bulunmaktadır.

Biz Türkler için çok önemli olan Eyüp Sultan Hazretlerini biraz tanıyalım ;

eyüp sultan1


Peygamber efendimiz, Medine’ye geldiğinde bütün müslümanlar onu evlerinde konuk etmek istemişlerdir. Kimseyi kırmak istemeyen peygamberimiz, devesi Kusva’yı serbest bırakır ve Kusva, Eyüp Sultan Hazretlerinin evinin önüne oturmuştur. Böylece Peygamberimiz tam 7 ay Eyüp Sultan Hazretlerinin evinde misafir olmuş ve Bedir, Uhud, hendek savaşlarına onunla birlikte katılmıştır.

eyüp sultan2


Hz. Muhammet,İstanbul’un fethini önceden ashabına müjdelemiştir ve önemi hakkında konuşmuştur. Bu nedenle, Hicri 52 yılında Yezid kumandasında olan Müslümanlar İstanbul’u kuşatmışlardır. Eyüp Sultan Hazretleri, İstanbul’un kuşatmasına katılmış ve bu kuşatma için çok çalışmıştır. Fakat yaşı çok ilerlediğinden İstanbul yakınlarında vefat etmiştir. Eyüp Sultan vefat etmeden önce, öldüğü takdirde cenazesinin ordunun varacağı en uzak noktaya  gömülmesini istemiştir.

eyüp sultan3


Bu kuşatma başarılı olamamıştır. Fatih Sultan Mehmet, 1453 yılında İstanbul’u kuşattığında bütün bu yaşananları biliyordu ve bu kabri bulmak istiyordu. Padişah’ın hocası olan Ak Şemsettin gece rüyaya yatar ve Hazreti Eyübün mezarı burasıdır dediği yer kazıldığında beyaz bir mermer çıkar. üzerinde, Haza kabri Halit İbni Zeyt yazmaktadır. Bu Eyüp Sultan hazretlerinin kabridir.

eyüp sultan4


İstanbul fethedildikten sonra şehrin ilk külliyesi bu kabrin etrafına kurulmuştur. Osmanlı padişahları, bütün imparatorluk boyunca burada kılıç kuşanarak, Eyüp Sultan Hazretlerine verdikleri değeri göstermişlerdir.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Doğan
 3. MEHMET
 4. alara
 5. mert
 6. Anonim
  • xxx
 7. Türkan yıldırım
 8. Anonim
 9. Anonim
  • Anonim
 10. Anonim
 11. İSMAİL BULUT
 12. atilla
 13. ali göz ve alispot

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.