Menu

Evrende sırrı açıklanamayan tuhaflıklar


uzay

Evren çok büyük bir alandır.

Daha kendimize ait olan güneş sistemimizdeki gezegenlerin sırlarını çözmek için uğraşırken, sırrını bilmediğimiz farklı alan ve maddeler aklımızı çok daha fazla karıştırıyor.

İşte sırrı açıklanmayan tuhaflıklar ;

kara delik


Kara delikler ; Kara delik, kütlesi herşeyden büyük olan ve kendine ait bir çekim gücü olan alanlara verilen isimdir. Bu cisimler ışıklı olmadıklarından kara olarak adlandırılırlar. Kara deliklerin içinde zamanın akmadığı ya da yavaş aktığı düşünülmektedir. Bir kara deliğin çekim enerjisine yakalanan bir cisim, kara delik tarafından yutulmadan önce çok ısınır ve x ışını yayar. Bu şekilde de fark edilirler. Günümüzde kesinlikle var oldujkları kabul edilen bu alanların neden ve ne için oldukları ise hala bir sırdır.

karanlık enerji


Karanlık enerji ; Evreni sürekli genişleten ve galaksileri birbirinden ayıran enerjiye verilen isimdir.  Uzayda, sürtünme olmadığından hareket ve enerji hızını hiç kesmemektedir. Evrende bu nedenle sürekli genişlemektedir.  Evrenin %77’sinin karanlık enerjiden oluştuğu düşünülmektedir.

karanlık madde


Karanlık madde ; Evrenin %23’u karanlık maddeden oluşmaktadır diye düşünülmektedir. Karanlık madde, çekim etkisi bulunan maddelere verilen isimdir.

magnetar


Magnetar ; Işıma enerjisine sahip olan ve manyetik alan içeren nötron yıldızlarıdır.

nötrinolar


Nötrinolar ; Işık hızına yakın hızı olan ve maddelerin içinden rahatlıkla geçen temel parçacıklardır. Bu gün Cern’de yapılan deneyler ile bu parçacıklar çözümlenmeye çalışılmaktadır.
One Response
  1. Ozcan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.