Menu

Evde yumuşatıcı nasıl yapılır


doğal çamaşır yumuşatıcılar

Çamaşırlarınızı yumuşatmak için kullandığımız yumuşatıcı, evde nasıl yapılır işte tarifi.

Görsel medyada sürekli olarak reklamları yapılan, marketlerden beğenerek satın aldığınız birbirinden hoş kokulu yumuşatıcıların bu kadar güzel kokması için içeriğine katılan kimyasalların, hem sizin hem de canınızdan fazla değer verdiğiniz çocuklarınızın sağlığı için ne denli zararlı olduğunu biliyor musunuz?

Hemen her evde kullanılan bu yumuşatıcılardaki kimyasal bileşiklerin alerjik olduğunu ve tehlike saçtığını unutmamak lazım. Bu yumuşatıcılarda bulunan zararlı kimyasallar kıyafetlerimizden cildimize geçmekte ve ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bebeklerinizin ya da küçük çocuklarınızın kıyafetlerini yıkarken bu tür yumuşatıcıları kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Hoş ve güzel koku elde etmek için kullanılmakta olan fitalatların, yapılan araştırma ve testler sonucunda canlılar üzerinde hormonal denge bozulmasına neden olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bütün bu zararlarından dolayı kendi doğal yumuşatıcınızı evde hazırlamak, hem mantıklı hem de doğru bir çözümdür diyebiliriz. Peki, evde yumuşatıcı nasıl yapılır? buna bakalım;

evde çamaşır yumuşatıcı yapımı

Malzemeler;

Bazı temel yağlar ( aroma tercihinize bağlı dilediğiniz yağı seçebilirsiniz.), elma sirkesi, karbonat ve su.

Elma sirkesi: 800 ml

Aromatik yağ: 20 damla ( portakal yağı çok hoş bir koku verir.)

Karbonat: 100 gr

Sıcak su: 15-200 ml

Doğal yumuşatıcının hazırlanması:

3-5 litre hacimli plastik bir kaba elma sirkesini, karbonat ve suyu ilave edin. Bunların birbirleri ile kimyasal bir reaksiyona girmemesine dikkat edin. Her yerinde hava kabarcıkları oluşacağından dikkatli hareket etmelisiniz. Hava kabarcıkları söndüğünde sıvının seviyesi de düşer. Bu sıvıyı cam bir kavanoza aktarın ve içine aromatik yağdan 20 damla kadar damlatın. Cam kavanozdaki bu karışım artık sizin doğal yumuşatıcınız olarak hazır. Yıkamalarınızda kullanmadan önce kavanozu iyice çalkalamalı, her yıkamada 4 yemek kaşığı kadar kullanmalısınız.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.