Menu

Evde Selülit Masajı Nasıl Yapılır ?


evde-selulit-masaji-nasil-yapilir

Selülit nedir?

Selülit, tıbbi olarak ”hidrolipodistrofi” olarak adlandırılan bir yağ dokusudur. Bu yağ dokusu, derimizin altında yer alan bağ dokularıyla derimiz arasında sıkışmasıyla selülitleri oluşturur. Dıştan görünüşü portakal kabuğunu andıran ve estetik olarak rahatsız olunacak bir görüntü yaratan selülitler, kadınlar için özellikle yaz aylarında tam bir bela olma niteliğini taşıyor. Kalça bölgesi, arka bacak bölgesi, baldır bölgesi ve göbek bölgesinde tipik olarak kendine yer bulan selülitler; yazın bikini ya da kısa şort giymek isteyen kadınları fiziksel görüntü olarak endişelendirebiliyorlar. Selülitler bilindiğinin aksine sadece kilolu kişilerde değil aksine zayıf kişilerde de ortaya çıkabiliyor. Çünkü selülit bol yağ bulunan ortamlarda da zayıf bir bağ dokusuna sahip olan bünyelerde de ortaya çıkabilme özelliğine sahip. Özellikle kadınlarda yaş fark etmeden her dönemde ortaya çıkan selülitin en fazla oluşma sebebi düzensiz beslenme, genetik aktarım, hareketsiz bir yaşam standardı, vücutta dolaşım sisteminde oluşan eksiklikler ve hormon bozuklukları olarak belirtiliyor. Selülitlerin vücuttan yok edilmesi adına yapılabilecek adımlardan bir tanesi de düzenli olarak kendinize selülit masajı uygulamak. Evde yapabileceğiniz selülit masajları ve selülit giderici uygulamalar sayesinde özellikle bacaklarınızdaki kabuksu görünümü azaltmanız mümkün.

selulit-masaji-uygulamalari

Selülit masajı nasıl yapılır?

İlk önce dikkat edilmesi gereken ana nokta, vücudunda ve bacaklarında varis ve ödem problemleri olanlar kesinlikle selülit masajını uygulamamalıdırlar. Bu rahatsızlıklara sahip olup da yine de selülitlerinden kurtulmak isteyenler mutlaka bir doktora danışarak belirli uygulamalarda bulunmalıdırlar. Bunun dışında aynı şekilde hamile olanların ve menstrual döneminde olan kadınların da selülit masajı yapmamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tip dönemlerde vücutlarındaki damarlar bir takım değişiklikler geçirdiklerinden çok fazla iç basınca maruz kalmaktadırlar. Bir de elle yapılacak masajla dıştan da baskı alan damarlar ezilerek zarar görebilir.

Evde yapılacak selülit masajında bitkisel yağlar kullanılacağından masaja başlamadan önce de bu bitkisel yağlara vücudunuzun alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediği test edilmelidir. Bunu deneyimlemenin en basit yolu, masaj için aldığınız yağı kolunuzun dirsek bölgesine sürdükten sonra en az 20 dakikalık bir süreçte bekleyip gözlem yapmaktır. Eğer yağı sürdüğünüz bölgede herhangi bir kızarıklık ya da kabarıklık yoksa vücudunuzun bu yağlara alerjisi yok demektir ve o noktadan sonra gönül rahatlığıyla masaj yapmaya başlayabilirsiniz.

selulit-masaji-puf-noktalari

Normal şartlara gelindiğinde; öncelikle selülitlerin olduğu temel noktalar belirlenmelidir. Bu noktalar kalçalardan başlayarak aşağıya doğru basen bölümünün tamamını; bacakların yanlarını, ön bölgelerini ve arkasını ve daha da aşağısında diz kapağına kadar olan bölgeleri kapsamaktadır. İlk olarak hangi bölgeden başlamak isterseniz bitkisel yağınızı sürdükten sonra çok yavaş bir şekilde fazla basınç uygulamamaya özen göstererek yoğurmaya başlayabilirsiniz. İlk önce saat yönüne doğru yuvarlağımsı hareketlerle masaja başlamalı, daha sonra kalçanızdan dizinize – dizinizden kalçanıza doğru aşağıya yukarıya hareket edecek şekilde hafif dokunuşlarla masaja devam etmelisiniz. Bu hareketleri sırasıyla sıvazlama ve yoğurma şeklinde devam ettirmeniz gerekmektedir. En son olarak parmak uçlarınıza iğne batırma kısmını gerçekleştirerek masajınızı tamamlayabilirsiniz.

Evde uyguladığınız selülit masajı ilk haftalar diz kapağınızdan basen bölgenize kadar hem dikeyleme ve hem çaprazlama sıvazlama şeklinde devam etmeli, ilk haftadan sonraki süreçlerde ise dikeylemeyle birlikte avuç içi yoğurma masajına devam etmelisiniz. Bu masajlara devam ettiğiniz süreçlerde en çok dikkat etmeniz gereken nokta, kesinlikle sert ve basınç uygulayacak bir masaj yöntemi tercih etmemeniz gerektiğidir. Sonuç olarak kendinize yaptığınız bu masajların başarı göstermesi, sizin mümkün olduğunca nazik ve narin dokunuşlarla selülitlerinize uyguladığınız masaj teknikleriyle mümkündür. Bu ana noktalara dikkat etmeyip çok yoğun bir şekilde sıvazlayarak ve yoğurarak yaptığınız masajlar, vücudunuzdaki kılcal damarların patlaması ya da masaj yaptığınız bölgede ödem oluşması gibi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Selülit masajı için kullanılabilecek bitkisel yağlar

Nane yağı

Jojoba yağı

Rezene yağı

Buğday yağı

Zambak yağı

Limon yağı

Susam yağı

Çemen yağı

Ardıç yağı

Lavanta yağı

Keten yağı

Biberiye yağı

Portakal yağı

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.