Menu

Evde Manikür Nasıl Yapılır ?


Uzun zamanlardan beri kadınların kendi güzellikleri için kabiliyetlerini kullanarak birebir bakımlarını kendileri yapmaya başlayınca, ortaya evde manikür yapma yada evde pedikür yapımı gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Her ne kadar özellikle kadınlar için tırnak bakımı ve güzelliği ne kadar önemli olsa da, aynı şekilde erkekler için de bakımlı eller ve tırnaklar oldukça önemlidir.

Estetik bir görünüşün dışında, dış dünyadaki bireylerin gözünde de temiz tırnaklar ve eller temizliği ve hijyenikliği görüntüsü olarak değerlendirilebilmektedir. Sonuçta bir kadının ya da bir erkeğin ellerine bakıldığında uzun çirkin tırnaklar görmek yerine düzenli kesilmiş temiz ve bakımlı tırnaklar ve bakımlı bir el görmek her daim daha pozitif bir etki bırakabilmektedir.

İşte bu tırnak kesme ve eli bakımlı tutmanın detaylı olarak yapılma şekline manikür ismi verilir. Kadınların her zaman güzellik salonlarına ya da kuaförlere giderek bu tip bakımları yaptırma şansları olmayabileceğinden, bunun yerine bu tip bakımları internet üzerinden araştırmalarıyla detaylıca öğrenilebilmektedir.

Manikürün yapımı hakkında detaylı bilgi

Manikür fiyatlarını ödemek istememek veya bakımını evinde kendi imkanları ve aletleriyle yapmak isteyen kadınlar için kolay ve etkili manikürün tarifi şu aşamalar anlatılarak verilebilmektedir;

  • Öncelikle manikür suyuna ne katılır onu unutmamak gerekmektedir. Manikürünüzün en kolay şekilde bitirilebilmesi için orta büyüklükte bir kaba sıcak su koyduktan sonra içerisine lavanta yağı damlatmanız önerilmektedir. Çünkü lavanta yağında hem yumuşatıcı etki hem de antibakteriyel etkiler bulunmaktadır. Bu suyun içerisinde parmak uçlarınızı 10 dakika kadar bir süreçte bekleterek etlerinizin iyice yumuşamasını sağlamanız gerekmektedir.
  • Tırnak etlerinizin yumuşadığından emin olduktan sonra, manikür için aldığınız özel tahtalarla tırnaklarınızın üzerindeki etleri geriye doğru hafifçe ittirmeniz gerekmektedir.
  • Ardından çok fazla bastırmadan törpüyle tırnaklarınızı istediğiniz hale getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi ne kadar doğru yapıp ne kadar yapmadığınızı anlamak için elinize yırtılması mühim olmayan bir kilotlu çorap geçirerek tırnağınızın üzerinde gezdirmeniz önerilir. Eğer ki bu işlemde tırnağınız çoraba takılmıyorsa törpüleme işlemini başarıyla gerçekleştirdiğinizi anlayabilirsiniz.
  • Törpüleme işlemini bitirdikten sonra bu sefer içerisine yarım limonun suyunu eklediğiniz sıcak suya ellerinizi sokarak 15 dakika da bu suyun içerisinde bekletin. Yumuşadığını anladığınızda ellerinizi çıkartarak kütikül giderici etkili bir krem yardımıyla tırnaklarınıza masaj yapmanız önerilir. Ayrıca bu masajı da mümkün olduğunca yavaş hareketlerle yapmanız önerilmektedir.
  • Son olarak eğer önceden sildiğiniz ve kalıntısı olan bir ojeniz var ise bunları da asetonla tamamen temizleyerek tırnaklarınızı yeni ojeyi sürmeye hazır hale getirin. Son olarak istediğiniz renkteki ojeyi tırnağınızın ortasından başlayarak sürmeniz gerekmektedir. Üç kez tekrarladığınız hareketten sonra tırnağınız boyanmış sayılmaktadır. Tüm tırnaklarınızı boyarken ojeyle ikinci üçüncü katı geçmeden önce mutlaka bir kaç dakikalık bekleme süresi ayırmayı unutmayın.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.