Menu

Evde kumpir nasıl yapılır


Kumpiri hepimiz çok seviyoruz. Kumpirin lezzeti, içindeki salatalardan ve biraz da tereyağından geliyor. Sıcak sıcak fırından çıkan bu lezzetin içine, ne koyduracağınız konusunda siz de benim gibi çok düşünenlerden misiniz?  İstediğiniz her şey kumpire yakışır. Hatta bazı yerlerde, içine yaprak sarma bile koyulabiliyor. Biz, klasik olan kumpiri çok sevsek de, yeniliklere açık olmakta fayda var. Evde kumpir yapabileceğinizi biliyor musunuz? işte kumpir tarifi:

Malzemeler;

Büyük boy bir patates, haşlanmış mısır, salam, sosis, bezelye, havuç salatası, kornişon turşu, tereyağı, rus salata, kaşar peyniri, mayonez ve ketçap.

Hazırlanışı;

Salam ve sosisleri ince ince kıyın. Havuçları rendeleyin. Bezelye ve havuç biraz da patates ile mayonezli salata yapın. Arzu ederseniz, hazır garnitür alıp, mayonezle karıştırarak rus salatasını hazırlayabilirsiniz. Büyük boy patatesi, güzelce yıkayın ve kurulayın. Alüminyum folyaya sarın ve fırını 250 dereceye ayarlayın. Fırın telinin en üst rafına patatesi yerleştirin. Ara ara kürdan sokarak, patatesin pişip pişmediğini kontrol edin. Kürdan rahatlıkla patatese giriyorsa pişmiştir. Fırından çıkardığınız patatesi, orta kısmından bıçakla kesin ama derin olmasın. Bir çatal yardımı ile içini, kabuğa zarar vermeden bir alt üst karıştırın. 1 kaşık tereyağını içine koyarak tekrar karıştırın. Daha sonra, bol miktarda rendelenmiş kaşarı ekleyin ve kaşar eriyinceye kadar karıştırın. Çatalı kaldırdığınızda, kaşarın da uzadığını görünce, haşlanmış mısır, sosis, salam, bezelye, rus salatası, kornişon turşu ve istediğiniz malzemeyi ilave edin. Arzuya göre ketçap ve mayonez ilavesi yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.