Menu

Et benleri


Yapılan araştırmalarda et benlerinin neden çıktığı öğrenilememiştir. Bazen hiçbir noktada çıkmazlar, bazen de yaşlandıkça çıkmaya başlarlar. Bazen de kendiliklerinden yok olurlar. Et benleri zararsızdırlar ve güneş sayesinde çıkarlar. Sadece büyüyen ve renk değiştiren bir et beniniz varsa, cilt kanseri tehlikeniz olabilir. Bu nedenle bir hekime gözükmekte fayda vardır.

Kadınlarda özellikle gebelikte, obez veya obezite sınırında olanlarda et beni oluşumu artmaktadır.  Ayrıca, vücudun kapalı olan yerlerinde, sürtünme olan noktalarda, terleme ile de ortaya çıkmaktadırlar. Et benleri, deri ile aynı renkte veya biraz koyu renkte olurlar. Risk teşkil etmeyen benler, ellendiğinde yumuşak olanlardır. Benlerinizi ellediğinizde bir sertlik varsa, hekime gözükmekte fayda vardır. Genelde, hekim kontrolü ile alınabilmektedirler ve bunun sağlık açısından hiçbir mahsuru yoktur. Et benleri, sadece kozmetik amaçlı alınırlar. Et benlerinin gömlek yakaları, kazaklar tarafından tahriş olmaları nedeni ile alınması gerekli hale gelebilir. Farkında olmadan kaşıma veya kopma olduğunda bir hekime görünülmelidir. Bu kısım enfekte olarak, belirli sorunlar yaşanabilir. Bu arada son yapılan araştırmalarda, et benleri ile şeker hastalığı arasında bir bağ olduğunu düşünen uzmanlar, açlık ve tokluk kan şekerine bakılması gerektiğini söylüyorlar.  Pek çok denekle yapılan araştırmalarda, 2’ den fazla et beni olan ve sürekli et beni oluşumu olan insanlarda, şeker hastalığı riski yaklaşık olarak 3 kat arttığı gözlemlenmiştir.

Et benleri, çok fazla sayıda ve tüm vücuda yayılacak kadar yaygınsa, hastalarda şeker hastalığının yanı sıra, bağırsak polipleri ve hormon bozuklukları kesinlikle araştırılmalıdır.  Et benleri alınacak ve patolojide incelenecekse, dikkat edilmelidir. Renk değişimi ve büyüme kontrol edilmelidir. Bu cilt kanseri belirtisi olabilir. Bunların dışında, et benleri zararsızdır ve her et beni gördüğünüzde paniklemenize gerek yoktur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.