Menu

Espri yapabilmenin püf noktaları


espri baş

Esprili olmak ve bir grup içinde dikkatleri çekerek herkesin aradığı kişi olmayı kim istemez?

Espri anlayışı genellikle doğuştan olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü esprili olmak ve espri yapabilmek için  belirli püf noktaları vereceğiz.

espri2


Esprili olmak için espiriye çalışın. Öncelikle bir hikaye bulun ve hikayede yer alacak olan karakterleri gözünüzde canlandırın ve kendinize göre birer kişiliklerini oluşturun. Seslerini kişiliklerine göre yapın. Bu tiyatrocuların oyun canlandırma eğitimlerindendir. Konuşurken ve olayları anlatırken sesinizin tonunu yükseltip, alçaltın. Tabi ki bunu hikayenize göre uygulayın. Bu sizi dinleyecek insanların psikolojik olarak dikkat vermelerini sağlayacaktır.

espri3


Hikayenizde ki insanların yüz ifadelerini ve mimiklerini ayna karşısında biraz yapmaya çalışın. Anlatacağınız hikayenin sonu en vurucu ve gülünecek noktasıdır. Bu nedenle espirili kısma yaklaşırken ses tonunuzu ve heyecanınızı arttırın.

espri4


Herkes şaka kaldıran bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle şaka yapacağınız ortamları iyi seçin. İnsanların, fiziksel ve kişisel özelliklerini içeren şakalar ve espiriler asla yapmayın. İnsanları espriler ile etkilemenin en güzel yolu, başınıza gelen olaylar ve kendinizle dalga geçebilmenizdir. Böylece insanlar tarafından samimi de algılanırsınız.

espri1


Komik olmak için asla kendinizi zorlamayın yoksa itici ve yapmacık bulunabilirsiniz. Ciddi toplantılarda konuşma yapmak zorunda kalırsanız konuşmanın başında ya da sonunda espri yapabilirsiniz. Fakat, kendiniz ile ilgili konulardan seçim yapın. Kendi durumunuzu eleştirebilir veya dalga geçebilirsiniz. Komik bir şey anlatmaya başlamadan önce, gülebilirsiniz. Gülmek, karşınızda ki insanları gülmeye hazırlar. Bulaşıcıdır. Kendinizi rahat hissetmedikçe asla espri yapmayın. Yapmacık anlattığınız hiçbir konuya kimse gülmez.
One Response
  1. deliadam

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.