Menu

Ersun Yanal Kimdir ?


ersun-yanal-kimdir

Ersun Yanal kimdir?

Tam adı ” Kazım Ersun Yanal” olan Ersun Yanal, 17 Aralık 1961 tarihinde İzmir ilinin Buca ilçesinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren futbola büyük bir ilgisi olan Ersun Yanal; ilkokul, orta okul ve lise eğitimini aldıktan sonra üniversite eğitimine Manisa Spor Akademisi’nde devam etmiştir.

Spor akademisinden mezun olduktan sonra futbolla profesyonel olarak ilgilenmeye başladığı ilk takım Denizlispor takımıdır. Buradan sonra Denizli Emsan Şirinköy İDY, Manisaspor, Sarayköyspor ve Nazillispor’da görev alan Ersun Yanal, keskin bir karar değişikliğiyle futbolculuk yapmayı bırakarak aynı sektörde farklı bir alan olan teknik direktörlükle uğraşmayı tercih etmiştir.

İlk teknik direktörlük deneyimini 1990 yılında Denizli’de yer alan 3. Lig takımı statüsündeki Sarayköy takımında yaşamıştır. Uzun bir süre geçtikten sonra 1997-1998 yılları arasında Yeni Salihlispor takımı ile Afyon Karahisar Çay Belediyesi Kaymakamlık Kupası’nı kazanmıştır.

1998 yılından itibaren 2000 yılına kadar 2 sezon boyunca Denizlispor’a teknik direktörlük yapmaya devam eden Ersun Yanal, bu süreçlerde bir kaç takımla çalıştıktan sonra asıl adından söz ettirmeye 2007 yılında başlamıştır.

Ersun Yanal’ın kariyer geçmişi

Arada geçen zamanlarda Denizlispor, Mandıraspor, MKE Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Türkiye Milli Futbol Takımı’na teknik direktörlük görevi yapan Ersun Yanal, 2007 yılında ani bir kararla Manisaspor’dan istifasını vererek, 2007-2008 futbol sezonunda 10. haftaya denk gelen süreçte Trabzonspor kulubüyle anlaşıp resmi olarak Trabzonspor’un teknik direktörü olmuştur.

Ancak bu takımda da 2 senelik bir süreç geçirdikten sonra 27 Nisan 2009 tarihinde istifasını vermiştir. Daha sonra 2011 yılında Eskişehirspor’un teknik direktörlüğünü yapan isim Skippe’nin tekbik direktörlüğü bırakmak istemesi kararının ardından onun yerine geçen yeni teknik direktör Ersun Yanal olmuştur.

Eskişehirspor’da 2 sezon boyunca teknik direktörlük yapan Ersun Yanal; 2011-2012 futbol sezonunda takımını Süper ligte 5. sıraya çıkarmış ve böylelikle takımın UEFA Avrupa Ligi’ne gidebilmesinin önünü açmıştır.

Bir sonraki sezonda Eskişehirspor biraz gerileme kaydedip sezonu 8. sırada bitirmiş, 2013 yılının Haziran ayında da Ersun Yanal’ın istifasını vermesiyle birlikte Eskişehirspor’un Ersun Yanal’la olan bağlantısı sona ermiştir. Aynı sene büyük bir atılım yapıp Fenerbahçe’yle sözleşme imzalayan Ersun Yanal, 2013-2014 futbol liginde 1 yıllığına Fenerbahçe’nin resmi teknik direktörlüğünü yapmıştır. Son olarak 9 Ağustos 2014’te Fenerbahçe’nin teknik direktörlüğünden de istifasını vermiştir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.