Menu

Erkekte Cinsel İsteksizlik Çözümleri


Erkeklerde görülen cinsel isteksizlikler

Cinsel sorunların sadece yüzde 1’lik bir kısmı fiziksel yani bedensel faktörlerden kaynaklanırken, geriye kalan yüzde 99’luk yani neredeyse tamamı psikolojik olan nedenlerden meydana gelmektedir. Cinsellikle alakalı çoğu rahatsızlığın tedavisi günümüzde mevcut olmasına rağmen; hastalıklarını kabul etmekte direnen hastalar yüzünden ve bu durumlara önem vermeyen hastalar yüzünden çoğu bireye tedavi uygulanamamaktadır.

Var olan cinsel problemler kadınlarda da erkeklerde de cinsiyet farkı gözetmeksizin ortaya çıkabilmektedir. Hatta yapılan bilimsel araştırmalar ışığında; her 5 erkekten 1 tanesinde çok net bir cinsel isteksizlik durumu olduğu öğrenilmiştir. Yani sayısal orana vurulduğunda yüzde yirmilik bir görülme oranı göze çarpmaktadır. Bunun anlamı erkeklerde cinsel isteksizliğin çok sık rastlanabilir bir durum olduğudur.

erkeklerde-cinsel-sogukluk

Cinsel isteksizliğin daha rahat anlaşılması için bireylere aktarılan diğer isimleri “azalmış cinsel arzu”, “cinsel soğukluk” ya da “azalmış cinsel dürtü” şeklinde görülebilmektedir. Tıp biliminde ise erkeklerde görülen cinsel isteksizliklere “hipoaktif cinsel istek” adı verilmektedir.

Erkeklerde meydana gelen cinsel isteksizliğin ortaya çıkma aşamasındaki ana unsurlar şu şekilde açıklanabilir;

Sigara kullanımı : Sigara kullanan erkeklerin sperm kalitelerinde ciddi bir düşüş yaşandığı gibi aynı zamanda sperm sayılarında da ciddi bir azalma meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda testosteron seviyesinin de düşmesine neden olan sigara, bu vasıtayla erkeklerin cinsel ilişkiden daha az zevk almaya başlamasına neden olmaktadır.

Stres faktörü : Erkek metabolizmasında bulunan stres faktörü, bünyelerindeki kortizol hormonlarını ve adrenalin hormonlarını en alt seviyeye çekmektedir. Bu nedenle doğrudan sertleşme problemiyle yüz yüze gelmektedirler. Erkeklerde sertleşememe nedenlerinden en önemlileri stres faktörü olarak bilinmektedir.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı : Bu iki zararlı maddenin erkekler tarafından bünyelerine sokulması neticesinde; sinir sistemi yorulur, testosteron seviyesi düşer ve böylelikle cinsel konularda isteksizlik ortaya çıkmaktadır.

Hormonlardaki dengesizlikler : Geçirilen hastalıklar, testislerde yer alan tümörler ve diğer yaralanma çeşitleri doğrudan erkeklerin testosteron seviyelerini etkilediğinden bu tip hormon azalmaları ve değişimleri libido seviyesinde azalmalara yok açmaktadır.

Uykusuzluk sorunu : Erkeklerin vücutlarındaki dopamin hormonu uykusuz kaldıkları zamanlarda giderek düşmektedir. Bu düşüşle birlikte cinsel konularda isteksizlik meydana gelmekte ve erkekler yatağa girdiklerinde cinselliği değil bir an önce uyumayı düşünmektedirler.

erkeklerin-yasadigi-cinsel-isteksizlikler

Erkeklerde cinsel isteksizlik durumlarına çözüm

Erkekte cinsel isteksizlik çözümü için ilgili psikologlarla yapılan bilişsel ve davranışsal cinsel terapi yöntemlerinin dışında, eğer uzman tarafından gerekli görülürse bireye ekstradan aile terapisi ya da dinamik terapilerden herhangi biri uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar en az 10 – 15 seans arası sürebilmekte, ancak ilgili uzmanın gerekli gördüğü takdirde bu seanslar bir kaç ay süresince de devam edebilmektedir.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.