Menu

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri


Hem kadınları hem de erkekleri birbirinden ayıracak özelliklerin başlıcalarından biri saç şekli ve saç yapısı olarak kabul edilebilmektedir. Saçın uzunluğu, kısalığı, rengi, şekli vb. özellikler kişiden kişiye değişebildiği gibi aynı zamanda bu özellikler kuaförlere gidilerek ya da saç bakım uzmanlarıyla çalışılarak isteğe göre de elde edilebilir.

Normal şartlarda bir bireyin saçları, doğumundan itibaren 1 santimetrede 1100 adet folikül içeriğiyle uzamaya başlar. Ortalama olarak 25 yaşına gelindiğinde ise foliküllerin sayısı neredeyse yarı yarıya denecek şekilde 600’lü sayılara düşmektedir. Bu durumun öncelikli sebebi yaş ilerledikçe saçların kafa yapısında yüzeysel olarak geniş bir alanda çıkmaya başlaması ve gürleşmesidir. Hayat boyu kendisini bir yenileme halinde tutan saç yapısı, bazı durumların tetiklemesiyle dökülme sorunuyla baş başa kalabilmektedir.

erkeklerde-kellik

Erkeklerde de en sık görülen problemlerden biri de saç dökülmesi problemleridir. Bu problemin üzerinde durup erken tedavi sürecine gidilmediği takdirde, saçlarda Alopecia denilen bilinen adıyla “kellik” problemiyle sonuçlanan sıkıntılı süreçler oluşabilmektedir.

Bu tip süreçlerin tamamen gidip bir saç uzmanında kontrole girmek ve çıkacak sonuçlara göre bir tedavi süreci izlemek olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalara göre, normal şartlarda bir bireyin günlük olarak 100 tel saçının dökülmesinin normal sayıldığı, ancak 100 telden fazla saçı dökülen bireylerin ilerleyen zamanlarda ciddi saç problemleriyle karşılaşabilecekleri durumu göz önüne alınmalıdır. Müdahale aşaması için hem saçların dökülmesi durumuna, hem de saç yapısında oluşabilecek seyreltilerle açıklıklara dikkat edilmesi ve erken fark edilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesinin kaynağı nelerdir?

  • Kalıtsal sebepler : Erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan önlerde yaşanan açıklıklar ve kellik durumları, erkeklerin genetik olarak ailelerinin erkeklerinde yaşanmış bir durum olarak görülebilmektedir. Tabi sadece erkeklerde de değil, anne tarafında yaşanan saç dökülme sorunları da genetik faktörlerden dolayı erkek çocuklarına geçebilmektedir. Erkek bir bireyin saçlarının dökülme durumunun eğer ki kalıtsal sebeplerden olduğu kesinleşirse maalesef ki bu saçların dökülmesinin engellenmesi ve dökülenlerin geri getirilmesinin olasılığı oldukça düşük olmaktadır.
  • Saçkıran : Genç erkeklerde saç dökülmesi nedenlerinin arasında en sık olarak karşılaşılan durum saçkıran hastalığıdır. Saçkıran olan erkeklerin kafalarında en az 2,5 santimlik bir alanda saçlar tamamen dökülür. İlerleyen süreçlerde yalnızca o küçük alanda değil, bütün saçların ve vücuttaki tüm tüylerin de ortadan kalkmasıyla sonuçlanabildiği görülmüştür. İyileştirilebilme durumu bulunan bu hastalık atlatıldıktan sonra saçlar ve tüyler yeniden çıkabilmektedir.
  • Beslenme düzeni : Vücudun ihtiyacı duyduğu vitaminleri ve mineralleri alamaması, sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli bulunan maddeleri metabolizmaya sokamaması; her organı etkileyebildiği gibi doğal olarak saç yapısını da etkileyebilmektedir. Sonuç olarak saç dökülmesinin sebeplerinden biri olarak yetersiz ve dengesiz beslenme de gösterilebilir.
  • Özensiz bakım : Saçlara uygulanan şampuanların, saç kremlerinin ve benzer ürünlerin saçların yapısına uygun olup olmadığı bilinmeden kullanıldığında, bu ürünler saça yarar yerine zarar sağlamaktadır.

Çözümler nelerdir ?

Saç dökülmesinin tedavisinde, tedavinin ne olacağının belirlenmesi için öncelikle dökülmenin hangi seviye olduğu belirlenmelidir. Dökülmeler başladıktan sonra erkeklerin en kısa zamanda doktora giderek bir kan tahlili vermeleriyle tedavi sürecine ilk adımı atmaları gerekmektedir.

Kan testinin haricinde saçlar üzerinde yapılacak bir takım testler de olabilmektedir. Saç dökülmesine ne iyi gelir onun belirlenmesinin adına oksijenle saç bakımı, saç mezoterapisi, ozon saç bakımı gibi bakım süreçlerinden hangisinin sizin saçınıza uygun olacağı bu testler sonucunda belirlenir.

En son olarak bu tip bakımlar için geç kalınmış saç tipleri için yapılacak tek tedavi şansı saç ekimidir. Saç ektiren kişilerin saçları bir daha asla dökülmemektedir. Lokal anestezi uygulanarak yapılan bu yöntemin mutlaka işinde uzman kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.