Menu

Erizipel Yılancık hastalığı nedir


Yılancık hastalığı, deri altına giren mikrobun oluşturduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Deri altında ağrının çok olduğu ve mor-kırmızı ödemli olan kabarcıklar oluşur. Üst kısımları parlaktır. Titreme ve yüksek ateş ile devam ederek, vücutta derin hasar yaratır ve bulaşıcıdır.Yüzde oluştuğu durumlar çok tehlikelidir, çünkü menenjite neden olabilir. Erizipel aynı kişide iki ya da üç kez tekrarlayabilir. Deride oluştuğunda, lenf bezlerinde ağrılı lenf bezi şişmeleri oluşabilir. Tedavisinde Anadolu’da yaygın olarak koca karı ilaçları kullanılmaktadır. Fakat yılancık, çeşitli antibiyotikler ve antiseptik özel kremler ile tedavi edilmelidir. Yılancık ve erizipeloit aynı hastalık değildir.

Yılancık bir akut enfeksiyondur. Genelde sürekli tekrar etmektedir. Hastalık yüksek ateş ile seyrine başlar ve bir süre sonra ödemli, morumsu ve kırmızı şişlikler ortaya çıkar. Hastalık başlangıcında, sağlam deri ile lekelenmeye başlayan deri arasındaki fark gözle görülmektedir. Erizipeloit, Ersipelothrix Rhusiopathiae adı verilen mikrobun başlattığı enfeksiyon türüdür. Genelde hayvanlar tarafından bulaşmaktadır. Hastalığın yerel ve yaygın olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Yerel olan şeklinde, kızartılı ve kaşıntılı bir kese oluşmaktadır. Leke parmaklarda ve ellerde sıklıkla görülür.

Yaygın türünde ise, deri lezyonlarının yanı sıra yüksek ateş görülmekte ve lenf bezlerinde iltihaplar olabilmektedir. Hasta, yaklaşık olarak tedaviye 2-3 ayda cevap vermektedir. Ayrıca, en tehlikeli olduğu nokta mikrobun kana karışması ile yaşanılan, şoka girmeye neden olmasıdır. Bu, erizipeloitin sepsise adlı mikropla oluşmaktadır. Genelde veteriner hekimlerde ve laboratuar çalışanlarında görülmektedir.

Ateşin yükselmesi durumunda, hastayı istirahat ettirmek ve yaraların üzerlerine bol bol merhem sürerek yumuşatmak, uygun antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir. En çok kullanılan ilaçlar sulfamid ve penisilin‘dir. Vücut temizliğine dikkat etmek, sivilceleri sıkmamak, derideki tüyleri elle koparmamak çok önemlidir, çünkü deride oluşan sıyrıklardan yılancık hastalığı kapılabilir. Her hangi bir aşısı yoktur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.