Menu

Ergenlik Döneminde Kilo Alımı Nasıl Önlenir ?


ergenlik-doneminde-kilo-alimi-nasil-onlenir

Ergenlik döneminde kilo alımı

Erkek ve kız çocukların 10. yaşından itibaren 19. yaşlarına kadar geçirdikleri süreçte fiziksel ve düşünsel değişimlerinin genel adı ergenlik dönemidir. Ergenlik dönemi insan bedeninin en hızlı geliştiği süreçtir. Ergenlik döneminde olan çocukların yaşam tarzları; duygusal devinimleri ve sosyal çevreleri doğruca beslenme koşullarına etki etmektedir. Sürekli hızlı beslenme, yağlı ve fast food tarzında beslenme beraberinde bir çok sağlık problemini ve en önemlisi obeziteyi beraberinde getirmektedir. Özellikle kız çocukları ergenlik döneminde kilo almaya daha eğilimlidirler çünkü kızlar ergenliğe erkeklerden daha erken girerler ve hormonal olarak kilo almaya daha yatkındırlar. Her iki cinsiyette de bu dönemde vücut yağ oranı artmaya başladığı için kilo alma durumu hızla artış göstermektedir. Bu konuda genel olarak ergenlik döneminde kilo alımı nasıl önlenir onu bilmek ve öğretmek gereklidir.

Ergenlikte kilo alımını tetikleyen etmenler

Ergenlik döneminde kız çocuklarının vücutlarındaki östrojen seviyesi oldukça yüksek seviyelere çıkıyor. Vücut hatları oturmaya başlarken bununla beraber sürekli yağ depolandığı için beslenmeye dikkat edilmezse kilo problemleri de beraberinde geliyor.

Ergenlikte vücut dengesi bir takım değişikliklere uğradığı için erkeklerin ve kız çocukların iştahı açılıyor ve sürekli yemek yeme ihtiyacı hissediyorlar.

Çok önemli sebeplerden biri de duygusal dalgalanmalar yaşanması. Ergenlik psikolojisiyle sık sık görülen depresyon, kendisini dur durak bilmeden yemek yiyerek gösterebileceği gibi hiç yemek yemeden vücut sağlığını kötü etkileyecek noktalara kadar da gidilmesine sebep olabiliyor.

Bazı kız çocukları ergenliğe beklenilen yaştan daha erken giriyor. Vücutta ergenlik belirtileri başlamasına rağmen boyun uzaması için gerekli olan şartlar kemiklerde oluşmadığı için bu süreç daha erken sonlanıyor ve kız çocukları olmaları gereken ortalama boydan daha kısa bir uzunlukta kalabiliyorlar. Bunun etkisiyle kısa boylu kalan kız çocuklarının kilo problemi yaşama ihtimalleri artış gösteriyor.

Ergenliğin yaşandığı dönemlerde kız ve erkek çocukları sağlıklı ve kilo almayı önleyici fiziksel hareketleri yapmadıkları taktirde hızla kilo almaya devam ediyorlar.

Bu dönemde en önemli kilo alış sebebi ise dengesiz beslenme. Çocuklar sürekli ayak uydurmak zorunda kaldıkları hayat temposu yüzünden son derece sağlıksız beslenmekte ve günlük ihtiyaçları olan yeterli besini alamamaktadırlar. Sürekli fast food markalarından yemek yeme, yağlı ve şekerli atıştırmalıklardan aşırı tüketme, sebze ve meyve yerine cips, çikolata, kola, meyve suyu vb. atıştırmalıkları tercih etme ve ev yemeği yerine pizza, kumpir, kızarmış yiyecekler vb. gibi ürünler tüketme kilo almayı kaçınılmaz bir hale getirmektedir. Ergenlik döneminde tercih edilen bu yiyecekler vücudun günlük ihtiyacı olandan çok daha fazla kalori içermekte, bunun yanında olması gereken yağ ve şeker oranlarından çok daha yüksek seviyelerde yağ ve şeker içermektedirler. Bu tarz beslenmeyi alışkanlık haline getiren ergenler hızla kilo almaya devam edecektir.

ergenlikte-kilo-aliminin-nedenleri

Ergenlikte kilo alımını önlemek için yapılması gerekenler

Her şeyden önce dikkat edilmesi gereken ilk kural sağlıklı beslenilmesi gerekliliğidir.

Vücuda alınan yağ, protein ve karbonhidrat miktarlarına dikkat edilmelidir.

Özellikle atıştırmalık ürünlerden uzak durulmalı, bunun yerine vücudun ihtiyacı olduğu enzim ve mineralleri içeren besinler tercih edilmelidir.

Ergenlik dönemindeki kızların özellikle dikkat etmesi gereken şey, vücutlarındaki östrojen hormonunun artışını dikkate alarak mümkün olduğunca yağdan ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalarıdır.

Bu dönemde bir anda kilo alımıyla gerçekleşen sıkıntı ve stres, asla şok diyetlerle atlatılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü şok diyetlerin içeriği, ergenlikte öncelikle vücutta boy uzaması ve diğer öncelikler için ihtiyaç duyulan maddeleri içermemektedir. Bu yüzden kilo vermeye çalışılırken diğer taraflardan başka eksikler verilebilir (kilo verirken kısa boylu kalmak gibi). Bu tarz diyetleri asla uygulamamalı, illa ki diyet uygulanmak isteniyorsa mutlaka uzman bir diyetisyene danışılmalıdır.

Ergenlik döneminde en yapılmaması gereken hareketlerden biri de sigara ya da alkol kullanmaktır. Bu maddeler sadece ergenlik döneminde değil bütün yaşlarda ve koşullarda insan sağlığına son derece zararlı olduğundan hiç bir zaman kullanılmamalıdır. Üstelik alkol kullanımı ergenlik döneminde ekstradan kilo almanıza da sebebiyet verebilmektedir.

Ergenlikte mümkün olduğunca sporun herhangi bir dalıyla ilgilenmek de şart. O dönemlerde vücudunuzdaki kas yapınız gelişmeye başlıyor ve eğer bir sporla ilgilenirseniz vücudunuzda iyi bir kas yapısı oluşturabilmeniz mümkün. Ayrıca almanız gereken kalori miktarını aşmış olsanız dahi yapacağınız sporla bu kalorileri yakabilme şansınız da var.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.