Menu

Erciyes dağı ve hüzünlü efsanesi


erciyes

Erciyes Dağı, Kayseri ili’nin 25 km güneybatısında yer alan ovaların hemen bitiminden, aniden yükselen bir stratovolkan’dır.

3916 metrelik yüksekliğe sahip olan Erciyes Dağı, İç Anadolu Bölgesinin en yüksek dağıdır.

Eski bir volkan olan dağın son olarak M.Ö. 253 yıllarında püskürdüğü söylenmektedir. Neojen döneminden bugüne dek aktivitesine devam eden, İç Anadolu Volkanik Bölgesine dahil yaşlı bir volkan olan Erciyes Dağı, zirvesinde sürekli beyaz bir örtü barındırmaktadır.

erciyes dağı efsanesi


Erciyes Dağı eteklerinde Ercişler Kabilesi yaşarmış. Bu kabilenin beyinin de Cis Hatun isminde çok güzel bir kızı varmış. Günün birinde kabilenin olduğu dağın eteğine uzaklardan bir delikanlı gelir. Delikanlı, bey’in kızı Cis Hatunu görmüş ve gördüğü anda da aşık olmuş. Bir zaman sonra da kızı babasından istemeye karar vermiş. Horasan Uluları Alp’lerle Bey’den kızı isterler. Bey, kızını isteyen delikanlının dürüstlüğünü ve mertliğini beğenmiştir. Fakat, delikanlının kızıyla evlenebilmesi için bir şartı vardır. Şartı ise, yanıbaşlarındaki dağın tepesinde ateş püsküren bir ejderhanın öldürülüp, ortadan kaldırılmasıymış.

erciyes dağı zirvesi


Cis Hatun da kendisiyle evlenmek isteyen delikanlıya çoktan aşık olmuş. Delikanlı, Bey’in şartını kabul etmiş ve getirdiği hediyeleri onlara takdim etmiş. Cis Hatun, dağa çıkıp ejderha’yı öldürmek için gidenlerin geri dönemediğini, alevler tarafından yutulduğunu biliyormuş. Aşık olduğu delikanlıya oraya çıkarsa ateşle yanacağını ve çıkmaması için yalvarmış. Delikanlı, onunla evlenebilmenin yolunun bu olduğunu ve Cis Hatun’u bu sayede hak edeceğini söyleyerek bu isteğini geri çevirmiş. Cis Hatun da delikanlının getirdiği hediyeleri yanına alarak, dağa çıkmak için yola çıkan delikanlının peşinden gitmiş. Şimdiki Yanık Dağ denilen yerde ona ulaşır ve tekrar yalvarır, fakat hiçbir şekilde onu vazgeçiremez.

erciyes dağı


Cis Hatun delikanlıyı bırakmaz ve yanında getirdiği hediyelerle birlikte, ayakkabılarını da bir mağaraya bırakırlar. Cis Hatun gelinliğini giyer ve beraberce yola devam ederler. Dağın zirvesine yaklaştıkları anda, alevler aniden çoğalır ve üstlerine akmaya başlar. Delikanlı, Cis Hatun’u korumak için atılır, ama alevler onu alır götürür. Cis Hatun başında beyaz duvağı ve gelinliğiyle sevdiği adamı kurtarmaya çalışır, ancak onun da ayakları alevlerin içinde kalarak kaymaya başlar. Bu sırada beyaz duvağı dağın üzerinde kalır ve dağda beyaz bir örtü olur. Alev Dağı, Cis Hatunu da delikanlıyı aldığı gibi almıştır, fakat dağın zirvesindeki beyaz örtü orada kalır. O gün bugündür, Erciyes Dağı’nın zirvesi hep beyazdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.