Menu

Endoskopi Nedir ? Endoskopi Nasıl Yapılır ?


Endoskopi nedir?

Endoskopi işlemi kısaca, vücudun gerekli görülen bir bölgesine ucunda kamera bulunan bir aletle bakılma işlemidir. Bu işlem halk arasında “mideye hortum sokmak vasıtasıyla yapılan tedavi” olarak da bilinmektedir. Bu ucunda kamera bulunan esnek ve uzun borulara “endoskop”, bu boruların vücut içerisine sokulmasına da endoskopi adı verilmektedir.

Endoskop aleti, kontrol edecek alana göre ya ağız yoluyla ya vücudun dış kısmından bölgeye kesik atılarak ya da anüs bölgesinden vücudun içerisine sokulur. Görüntülenmek istenen ekran, bu aletin ucundaki kamera sayesinde bir ekrana aktarılır ve görüntü hem renkli hem de canlı olarak izlenilebilmektedir. Mide hortumu olarak bahsedebileceğimiz bu endoskopi aletleri, vücudun bakılacak kısımlarına göre özel olarak tasarlanmakta; boyutları ve özellikleri birbirinden değişiklik gösterebilmektedir.

Endoskopi neden yapılır?

Bir organın yapısında herhangi bir sorun olup olmadığına bakılması amacıyla kişilere endoskopi uygulaması yapılmaktadır. Alanında uzman doktorların, sorun olduğunu düşündüğü organda herhangi bir hasar olup olmadığını, enfeksiyon gibi durumların başlayıp başlamadığını ya da daha da tehlikeli olarak kanser taşıyıp taşımadığına bakmak isteyebilmektedir.

Bu tip durumlarda öncesinde fiziksel muayene veya kan testleri yapılabilmekte, eğer istenilen cevaplara ve değerlere ulaşılamadıysa da endoskopi uygulamasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

endoskopi-nedir

Endoskopi ne kadar sürüyor?

Bu işlemin kesin olarak belirlenmiş bir süresi bulunmamaktadır. Çünkü işlemin yapılacağı organa ulaşma kolaylığı, organın incelenmesine ihtiyaç duyulan süreç ve endoskopi işlemini yapan uzmanın konuyla alakalı deneyimlerinin ne kadar olduğu birbirinden farklılık gösteren durumlardır. Yani; endoskopi işlemlerini yapmaya yeni yeni başlayan bir tıpçının, 10 küsür senedir bu işlemi uygulayan bir tıpçıya nazaran uygulama süresi daha temkinli ve dikkatli davranma hissiyatından uzayabilmektedir.

Endoskopide uyutma işlemi nasıl olur?

Uygulamayı yapacak uzmanlar, uygulamanın uzunluğuna ve zorluğuna göre nasıl bir uyuşturma işi uygulayacaklarına karar vermektedirler. Bu tercihler gerek spreyle uyuşturmak gerekse uyuşturucu ilaç vererek hastayı uyutmaktır.

İşleme başlanmasından önce eğer ağızdan bir uygulama yapılacaksa, ağız kanalı uyuşturucu bir spreyle uyuşturulduktan sonra hastaya bir damar yolu açılarak sakinleştirici etkili ilaç enjekte edilir. 10-15 dakikalık bir süreçte gerekli kontroller yapıldıktan sonra işlem bitirilmektedir.

Endoskopi yan etkileri nelerdir?

 • Göğüste ağrılanmaların oluşması
 • Karın bölgesinde sonu gelmeyen ağrıların hissedilmesi
 • Dışkının renginin koyulaşması
 • Ateşlenme durumu
 • Nefes alırken zorluk yaşama
 • Kan kusma durumu
 • Midenin sürekli bulanması
 • Besinleri yutarken problem yaşama

 

Kaynaklar :

https://www.healthline.com/health/endoscopy#overview1http://www.nhs.uk/conditions/Endoscopy/Pages/Introduction.aspx

http://www.nhs.uk/conditions/Endoscopy/Pages/Introduction.aspx
Son 50 Yorum
 1. Aysu gunay
 2. Aysu gunay
 3. Aleyna
 4. Damla
 5. Melda
 6. remzi
 7. Aylin
 8. ilayda
 9. Anonim
 10. meme neowşjpxu
 11. Sevgi
 12. ozlem arslan
 13. can
 14. Muhammet
 15. Gano Sağlik Kahvesi
 16. Ebrar Göçer
 17. çimen
 18. Hamit Düzenli
 19. eyüp balyer
  • Anonim
 20. gamze
 21. hakan can
 22. Aleyna özeren
 23. eda
 24. Yasemin
 25. gizem
 26. kübra
 27. Ecz.Güngör Kamiloğlu
  • Muhammet
 28. betül
 29. kübra
 30. ayşegül
 31. melike
 32. Kerem
 33. Eylül
 34. onur
 35. KÜBRAA
 36. eylül

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.