Menu

En şaşırtıcı 7 hayvan fosili


rhino kafatası

Araştırma yapan bilim insanları tarihe ışık tutan birçok canlının fosilini keşfetmişlerdir. Günümüzden milyonlarca yıl önce yaşamış olan canlılarla ilgili bizlere derin bilgiler veren bu fosiller, yeryüzündeki yaşamın nasıl ve ne şekilde geliştiğini anlamamız  açısından oldukça önemlidirler.

Bulunan fosiller, bildiğimiz bazı hayvanların çok eskiden nasıl olduklarıyla ilgili de bizlere şaşırtıcı bilgiler vermektedir. İşte, en şaşırtıcı 7 hayvan fosili;

örümcek saldırısı fosili


100 milyon yıllık örümcek saldırısı fosili: Kehribar içinde milyonlarca yıl korunmuş olan muhteşem bir fosil. Neredeyse dinozorlarla aynı dönemde  yaşamış. Bu örümcek 97-110 milyon yıl önce Myanmar’ın  Hukawng vadisinde yaşamış.

megaledon köpekbalığı


Tarih öncesi en büyük Megalodon köpekbalığı çenesi: Bu dev tarih öncesi köpekbalığının çenesi hiç bir yırtıcı hayvanda yok. Yaklaşık 1,5 milyon yıl öncesinde yaşamış olan 16 metre boyundaki bu tarih öncesi köpekbalığının ağırlığının 100 ton civarında olduğu tahmin ediliyor.  Bu çene fosili 3,3 metre çapında ve 2,7 metre boyundadır.

ilginç at kuyruğu fosili


Muhteşem at kuyruğu fosili: 300 milyon yıl öncesine tarihlenen bu at kuyruğu fosili mükemmel bir şekilde korunmuş.

rhino kafatası


30 kg’lık Rhino kafatası fosili: 9,2 milyon yıl önce ani bir volkan patlaması sonucu ölmüş olan nadir bir gergedan fosili. Türkiye’nin Kapadokya bölgesinde bulunan bu iki boynuzlu gergedan kafatasının ağırlığı tam 30 kg.

dev penguen fosili


Peru’nun dev penguen fosili: Peru’nun 36 milyon yıllık tabakalarında bulunan bu penguen fosili daha önce bilinmeyen bir türdür. Bugünkü akrabalarına nazaran yaklaşık 54-59 kg civarında olduğu düşünülmektedir.

dev karınca fosili


Dev karınca fosili: Dört Paleontolog küresel ısınma olaylarına 50 milyon öncesinden ışık tutan dev bir karınca fosili keşfettiler. Bu kanatlı kraliçe karınca yaklaşık 50 milyon yaşında. 5 cm boyundaki bu karınca türüne bugün rakip olabilecek karınca türü yok.

bebek dinazor fosilleri


15 adet bebek dinozor yuvası: Moğolistan’da bulunan bu bebek dinozor fosilleri 2011 yılında keşfedildi. Bu şimdiye kadar bulunan fosil türlerinin ilk örneğidir. 70 milyon yıl öncesine endekslenen bu yuva, bebek dinozorların büyüme ve gelişimleriyle ilgili bilgiler de vermektedir. Gelişimlerinin erken dönemlerinde yuvada anneleri tarafından bakıldıklarına da bir örnek oluşturmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.