Menu

En iyi gişe hasılatı yapan savaş filmleri


savaş filmleri

Silahlar, savaşlar ve ölen insanların hikayeleri ile çevrilen savaş filmleri dünyada çok fazla beğeni topluyor.

Savaş filmleri arasında en yüksek gişe hasılatı yapan beş filmi sizin için derledik.

İşte, en yüksek gişesi olan savaş filmleri ;

patriot


Patriot, 215 milyon dolar ;

Amerikan iç savaşı zamanında geçen filmde Mel Gibson baş rolde oynamıştır. Hatta filmin yapımcısıdır. Savaşmak istemeyen eski bir askerin ailesini korumak için savaşa dönmesi ve bir efsane olmasını anlatır. Film, İngilizler tarafından eleştiri yağmuruna tutulsa da, 215 milyon dolarlık gişe hasılatı yapmıştır.

soysuzlar çetesi


Soysuzlar Çetesi, 321 milyon dolar ;

2009 yılında vizyona giren film, espirili ve aşırı şiddet içeren bir tarz yarattı. Brad Pitt, Almanlara karşı gerilla savaşı yapmak için Nazi işgalinde olan Fransa’ya gönderilen Yahudi bir Amerikan askerini oynamaktadır. Film 75 milyon dolar ile çekildi. Pek çok Oscar ödülü aldı. 321 milyon dolar ciro yaptı.

pearl harbor


Pearl Harbor, 449 milyon dolar ;

2001 yılında vizyona giren film çok kötü eleştiriler aldı. Hatta o yılın en kötü filmi seçildi. Filmde pek çok tarihi hata da vardır. 140 milyon dolarlık bütçe ile çekilen film buna rağmen 449 milyon dolar ciro yaptı. Yönetmeni Michael Bay, yazarı Randall Wallace’dir. Japonların Pearl Harbor Amerikan üssünü bombalaması anlatılmıştır.

300 ıspartalı


300 Ispartalı, 456 milyon dolar ;

Aslında konu tamamen bir çizgi roman konusudur. Bu filmide çizgi roman yazarı, Frank Miller yazmıştır. Yönetmen, Zack Snyder’dir. Pers ordusuna karşı savaşan 300 Ispartalı askerin mücadelesini anlatır. 65 milyon dolara çekilen film yapımcısına çok ciddi para kazandırmıştır.

er ryan,


Er Ryan’ı Kurtarmak, 500 milyon dolar ;

Gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi kabul edilmektedir. 4 oğlunu savaşa yollayan bir annenin son kalan oğlunun cepheden kurtarılması hikayesidir. Tom Hanks ve Mat Damon gibi ünlüler oynamıştır. İnanılmaz cirosu ile film pek çok ödül kazanmıştır.