Menu

En güzel 10 tatlı


tatlı

Türk mutfağı tatlılar açısından zengindir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar geleneksel tatlılarımız vardır.

Mutfağımızın muhteşem tatlılarından en sevilen 10 tanesini listeleyelim istedik.

İşte en fazla sevdiğimiz ve en güzel 10 tatlı ;

baklava


Baklava ; Orta Asya Türk kökenli olan baklava tamamen bize ait olan bir hamur tatlısıdır. İnce açılan yufkaların arasına ceviz,fındık,  fıstık gibi kuru yemişlerin eklenmesi ve fırında pişirilip şerbetlenmesi ile yapılır. Tüm özel günlerimizde gelen misafirlere ikram edilen çok sevilen bir tatlıdır. Ülkemizde bazı aile işletmeleri yıllardır geleneksel baklava yaparlar. Merkezi neresidir derseniz, Gaziantep ilimiz bu konuda en başarılı olan ilimizdir. Gaziantep baklavası dünyaca meşhurdur.

kadayıf


Kadayıf ; Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu’da bilinen kadayıf, Arapça kadife kelimesinden türemiştir. Un ve su ile yapılan hamur ince teller haline getirilir. Katmanları arasına fındık, ceviz ve fıstık eklenir, fırında pişirildikten sonra üzerine şerbeti dökülür. Kadayıf ayrıca künefe olarak da yapılır. Genellikle Güney Doğu Anadolu’da tuzsuz peynirle yapılmaktadır. kadayıfın içine tuzsuz peynir koyulur ve önü arkası pişirilir üstüne şerbet dökülür. Geleneksel ve en sevilen tatlılarımızdandır.

şekerpare


Şekerpare ; İrmikle yapılan bir tatlıdır. Hamur yapıldıktan sonra elde yuvarlanır ve üzerine fındık, fıstık ve badem eklenir. Fırında pişirildikten sonra şerbetlenir. Türk mutfağının en beğenilen ve hafif tatlılarındandır.

ekmek kadayıfı


Ekmek kadayıfı ; Ekmek kadayıfı hazır olarak satılır. Hafif ateşte biraz su eklenerek pişirilir. Ekmek kadayıfı biraz yumuşar ve açılır. Pişen kadayıf ateşten alınır suyu süzülür. Şerbet hazırlanarak üzerine eklenir. Dilimlenir ve kaymakla servis edilir. Ağır ve şerbetli bir tatlı olmasına rağmen ekmek kadayıfı çok sevilir.

lokma


Lokma ; Lokma geleneksel bir Türk tatlısıdır. Çok eski zamanlardan bu yana insanlar sevindiklerinde adakların da lokma yapıp dağıtırlar. Özellikle Osmanlı İmparatorluğunda bu nedenle çok önemli bir tatlı olmuştur. Lokma hazırlanan mayalı hamurun kızgın yağda kızartılması ile yapılır. Daha sonra şerbetin içine pişirilen tatlı sıcakken koyulur.

güllaç


Güllaç ; 15. yüzyılda Osmanlı zamanında açılan yufkaların sertleşmesi nedeni ile  bu yufkaları süt ve şekerle ıslatıp yenilirdi. Bir süre sonra içine gül suyu da eklenmeye başladı. Bu nedenle ismi güllü aş oldu. Zamanla da güllaç olarak kalmıştır. 1489 yılından itibaren saray mutfağında çok fazla yeri olan güllaç, mısır nişastası ve unla hazırlanan bulamaçın tavada pişirilip kurutulması ile yapılır. daha sonra bu yufkalar süt ile ıslatılarak kuruyemiş ve meyveler ile süslenir. Özellikle  Ramazan ayının başlıca tatlısıdır.

tulumba


Tulumba ; Kızartılmış hamurun şerbetlenmesi ile hazırlanır. Geleneksel bir Türk tatlısıdır. Ramazan ayında çok fazla tüketilir.

tavuk göğsü


Tavuk göğsü ; Süt ve tavuk göğsünün lifler haline getirilmesi ile yapılır. Geleneksel bir tatlımızdır. Saray mutfağında yapıldığı bilinmektedir.

sütlaç


Sütlaç ; Haşlanmış pirinç, süt ve şeker ile yapılan bir sütlü tatlımızdır. Hafif ve lezzetlidir. Çok eski zamanlardan bu yana yapılmaktadır. Hemen hemen herkes tarafından da çok sevilmektedir.

kemalpaşa tatlısı


Kemal paşa ; Hazır halde satılan Kemal paşa, şerbet içinde pişirilir ve üzerine hindistan cevizi dökülerek servis yapılır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.