Menu

En değerli 10 taş


en pahalı taşlar

Tarih boyunca insanlar güzel olan her şeye değer vermişlerdir. İlk kolye ve bilezikler avcılık sonucu öldürülen hayvanların kemiklerinden, kayalardan ve ağaç kabuklarından yapılmıştır. İnsan ilk taşları keşfetti ve bunlara çeşitli güçler ve tılsımlar atfetti. Bazı insanlar taşların bu tür güçleri olduğuna yürekten inanıyor. Farklı taşlara hastalıklara şifa, uykusuzluk, güzel rüya görmek, kazancın bollaşması, şans getirmesi ve kötülükleri önlemesi gibi anlamlar yüklenmiştir. Listemizde yer alan taşlar doğada bolca bulunmakta olup, bunları bir karat ağırlık üzerinden değerlendirdik. İşte, en değerli 10 taş;

tanzanite


Tanzanite: 600 – 1000 Dolar

Morumsu bir renk tonu olan Tanzanit adından da anlaşılacağı gibi Tanzanya’da bulunur. 1967 yılına kadar insan gözüyle görünmesi zor bir maden yatağında olan taş, güneşte parladığı için ilk olarak çobanlar tarafından bulunmuş. Taşın intihara meyli olanları bu fikrinden vazgeçirdiği düşünülür. İlk tanzanitlerin bulunmasından iki yıl sonra New York’ta Tiffany mağazasında da satıldı.

taaffeite


Taaffeite: 1500 – 2500 Dolar

Taafeite nadir bulunan taşlardan biridir. Sri Lanka ve Tanzanya bu taşın bulunduğu bilinen  tek yerlerdir. Bulunduğu alan ise mayınlı arazilerin içinde kalmıştır. Taş Kont Taaffe tarafından 1945 yılında keşfedilmiştir. Genellikle renksiz, kırmızı, mor veya mavi olarak bulunan taş spinel bir taş olma özelliğini taşımaktadır.

siyah opal


Siyah Opal: 2355 Dolar

Dünyada yaygın şekilde bulunan opal taş oldukça güzeldir. Ortalama taşlar kadar değerli olmasa da bazı kıymetli parçaları yakut ve elmas ile yarışacak değerde olabilir. En pahalı siyah opal taşlar genellikle Avustralya’da bulunur ve siyah ya da koyu yeşil renkli olurlar.

benitoyit


Benitoyit: 3000 – 4000 Dolar

Bu taş ilk olarak 1907 yılında Kaliforniya’daki San Benito Nehri havzasında keşfedilmiştir. Bu taşın rengi, mor ya da mavidir. Mücevher yapımında kullanılan bu taşın 2 karatını 10 bin dolar gibi bir ücretle satabilirsiniz.

kırmızı beryl


Kırmızı Beryl: 10.000 Dolar

Bu nadir taş Bixbite, kırmızı zümrüt veya kırmızı Beryl gibi farklı isimlerle de adlandırılır. Taş 1904 yılında Utah’da keşfedildi. Bugün sadece Thomas Range, Utah Wahwah ve New Mexico’da bulunmaktadır. Altından bin defa daha değerli olması ile bilinir.

alexandrite


Alexandrite: 12.000 Dolar

Bu taş güneş ışığı ve lamba ışığının altında kırmızı yeşil görünen nadir mücevherlerden biridir. Yakut ve zümrüt gibi sık sık anılır ve bilinir. Taş Rusya’da Ural dağlarında 1830 yılında keşfedildi. Bugün Sri Lanka, Brezilya ve Doğu Afrika’da da çıkarılmaktadır.

jadeite


Jadeite: 20.000 Dolar

Jadeite yaygın olarak bilinen yarı değerli Jade gibi gelebilir ama bu taş çok daha değerli ve nadirdir. 1997 yılında Christie müzayede evi 10 milyon dolar değerinde jadeite kolye satmıştır. Emperyal kaliteli taşları karat başına milyon dolarlara satmanız mümkündür. Myanmar’da çıkarılan bu taşın bulunduğu madenler ükenmeye başladı ve 10-20 yıl içinde de bitmiş olabilir.

musgravite


Musgravite: 35.000 Dolar

Bu inanılmaz derecede nadir olan taş, Taaffeite gibi aynı ailedendir. 2005 yılına dek sadece 8 bilinen örneği bulunmuştur. Bu taş 1967 yılında Güney Avustralya’da Musgrave Range’de keşfedilen bu taşın en son elde edilenleri Grönland, Antarktika, Sri Lanka ve Tanzanya’da bulunmuştur.

painite


Painite:. 50.000 – 60.000 Dolar

Painite ilk olarak 1950 yılında Burma’da keşfedilmiş ve uzunca bir süre sadece iki örneği olmuştur. 2002 yılında daha fazlası Myanmar ve Burma’da bulundu. Birkaç bin taş bulundu ancak sadece birkaç tanesi nadir parçaların arasına girmiştir.

pink star elmas


Pembe Yıldız Elması: 1.4 Milyon Dolar

1999 yılında Güney Afrika’da çıkarılmış kusursuz fantezi bir pembe elmas. 59,6 karat ağırlığında ve 83 milyon dolara Sotheby’s müzayede evinde açık arttırma ile satıldı. Karat başına 1,4 milyon değerinde.