Menu

En acayip melez hayvanlar


melez eşşek

En garip melez hayvanlar
Doğada öyle hayvanlar var ki, gördüğünüzde asla tanıyamazsınız.

Çünkü bu hayvanlar farklı türlerle çiftleşerek yeni bir tür meydana getirmişler.

Sonradan melezleşen bu ilginç hayvanlardan 12 tanesini sizler için derledik. İşte dünyanın en ilginç melez hayvanları:
melez


Zebroid= zebra + at
Zebra ve atın çiftleşmesiyle meydana gelen ender hayvanlardan biri. Ayrıca doğada da eşine oldukça az rastlanan bir tür. Buna karşılık 19’uncu yüzyıldan beri çiftleştirilmeye çalışılıyor.

liger


Liger= Aslan + kaplan
Liger, erkek kaplan ile dişi aslanın melez çaprazlanması sonucu ortaya çıkan bir türdür. Büyük bir aslana benzeyen ‘liger’ın üzerinde çizgiler vardır. Dünyadaki en büyük kedilerden olan liger, aynı zamanda yüzebiliyor.

bufalo


Beefalo= Sığır +inek
Sığır ve ineğin melezlenmesi sonucu oluşan beefalo, sığır etinden daha düşük kolestrollü ve yağlı kırmızı et sağlıyor. Birçok tüketici beefaloyu duymuş ve tatmış ama sadece az sayıda market bu hayvanın etini stoklorında bulunduruyor.

lama


Cama= Deve + lama
Deve ve lamanın çiftleştirilmesinden doğan bu melez hayvan, 1955’ten beri türünün tek örneğini oluşturuyor. Camalar, lamaların kabarık tüylerine ve develerin çöle dayanıklı ayaklarına sahipler. Ayrıca uzunluk olarak kulakları deve ve lamaların arasındadır.

leopar


Leopon= Leopar + aslan
Dişi aslan ve erkek leoparın çiftleştirilmesinden oluşan leoponun başı aslana benzerken, geri kalan gövdesi de leopara benziyor. İlk leopan 1910 yılında Hindistan’da yetiştirilmiştir.

kedi


Savannah = Yabani kedi + ev kedisi
Egzotik görünümlü, örneğin, Bengal, Mısır, Serengeti gibi ev kedisiyle, Serval adı verilen Afrikalı vahşi kedinin türünün birleşmesiyle oluşmuştur. Bu birleşmenin ürünü ise çoğunlukla ev kedisi görünümlü oluyor.

ayı


Boz kutup ayısı = Kutup ayısı + boz ayı
Bu tarz ayıların vahşi doğada da olduğu 2006 yılında garip renkli bir ayıdan DNA örneğiyle kanıtlandı. Bu ayı Kanada’nın buzlarla kaplı bölgesinde bulunmasına rağmen atalarının kim olduğu ve nasıl bu şekilde ürediği bilinmiyor.

keçi


Bostwana tostu = Koyun + keçi
Garip bir vaka olan koyun-keçi karışımı ilk defa veterinerler tarafından 2000 yılında Bostwana’da bulundu. Bir arada tututlan dişi keçinin erkek koyunla doğal olarak birleşmesi sonucu doğan bu karışım her ne kadar kısır olsa da libidosu oldukça yüksekti.

balık


Kan papağanı = Midas ciklet balığı + Kırmızı şeytan balık
Bu kan papağanı balığı aslında bir karışımın ürünü. Bu balık ilk defa 1986’da Tayvan’da üretildi. Bu balığın ölümcül bir biçimsel bozukluğu var. Örneğin ağzı sadece çok dar bir şekilde dikey olarak açılabiliyor ve bu yüzden sağlıklı bir biçimde beslenmesi çok zor. Çoğu bu yüzden çabucak ölüyor.

sülün


Karışık sülün = Altın + amherst sülünü
Altın Sülün çoğu zaman onunla aynı gözüken dişi Amherst sülünü ile çiftleştirilir. Sonuç ise her iki ebeveynin de mükemmel renklerini almış bu gördüğümüz sülün.
Son 50 Yorum
  1. FarmeRville
  2. FarmeRville
  3. asdas
  4. ismail kurt
  5. Tufan Atlı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.