Menu

Empresyonizm sanat akımı


Empresyonizm, dünya üzerinde en büyük sanat akımlarından biridir. Fransız ressam Claude Monet, bu akımın başlamasına neden olan dünyaca ünlü ressamdır. Empresyonizmde kullanılan stil veya tarz, konudan ilham alınarak duyguların resme verilmesidir. Doğada yapılan resimlerde, hafif fırça darbeleri ile renklendirilerek tuvale izlenimler atılıyor, resme bakan parçaları birleştirerek resmin tamamı görülüyordu.

Empresyonist akım

Monet, deniz üzerine yansıyan güneş ışınları ile ilgili bir tablo yapmış, bu tabloya empresyon adını vermiştir. 1874 yılında bu tablo Paris’te bir sanat galerisinde sergilenirken, gazeteciler bu tabloyu empresyonist tablo diye tanımlamışlardır. Aynı tarz çalışan bütün ressamlara, empresyonist çalışan ressam denilmiştir. Bu tarz zamanla sanatın diğer kollarına, müziğe bile geçmiştir. Bu akımın en büyük sanatçıları, Monet, Degas, Manet, Pisarro, Sisley, Guillaume, Berthe Morisot gibi ressamları sayabiliriz. Bu akımın dünya üzerinde en büyük etkileri, 1870-1880 yılları arasındaki dönemlerdir. Empresyonizm, doğa resimlerinde bir devrim yaratmıştır. Eski dönemlerde doğa ve tabiatın, nasıl gözüküyorsa öyle resmedilmesi gerektiğine inanılırken, bu akıma uyan ressamlar sadece esinlenerek, kendi duyguları ve gördükleri şekilde resmetmişlerdir. Resimler, tek tek fırça vuruşları ile saf prizmatik renklerin kullanımı ile açık havada ve kapalı havada, ışığın değişik yansımalarını yakalama çabasında yapılmıştır. Empresyonistler, 8 adet sergi açmışlardır. Bazı empresyonistler renklendirmeleri benekler, bazıları da dağınık çizgiler ile yapmışlardır. Dikkat çekici olan, fırça darbelerindeki rahatlık ve serbestliktir.

Empresyonist akımda çalışan ressamlar

Frederic Bazille, Gustave Caillebotte, Mary Cassant, Paul Cezanne, Edgar Degas, Armand Guillaumin, Edouard Manet, Berthe Morisot, Camille Pissarro, Pierre Auguste Renoir, Alfred Sisley’dir.

Empresyonizm, 19. yüzyılın ikinci yarısı ve 20. yüzyılın ilk çeyreğinde, Fransa’da başlayan ve diğer ülkelere yayılan bir sanat akımıdır. Empresyonizm, bir izlenimin uyardığı duyumların, duyulduğu biçimde üretildiği bir resim yöntemidir ve sanatçıların kendi kişisel izlenimlerine göre resimlendirmesini amaçlamaktadır.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Name
 3. zeynep hale
 4. zeynep
 5. zeynep
 6. mevre
 7. Hüsna babayigit
 8. ayşegül
 9. Anonim
 10. büşra
 11. b000009@
 12. Korecan
 13. olcay
 14. emrecan
 15. ela
 16. zeynep
 17. ss77

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.