Menu

Eminem kimdir nerede doğdu asıl adı nedir eminem’in albümleri


Eminem, 17 Ekim 1973’de Detroit’te doğdu. Asıl adı Marshall Bruce Mathers olan Eminem, son derece fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir karavanda annesiyle birlikte yaşayan, ve ilaç bağımlısı bir anneye sahip olan Eminem, 14 yaşındayken arkadaşlarının bodrumunda rap yapmaya başladı. 17 yaşındayken liseden atılan Eminem, 19 yaşındayken de kendisiyle aynı yaşta olan amcasını kaybetti ve bundan sonra tüm dikkatini rap’e yöneltti.

1996 yılında, grubu D12’in de yardımıyla hazırladığı albümünü kendi imkanlarıyla satışa çıkardı. Infinite adını taşıyan bu albümün ardından The Slim Shady Ep’yi hazırladı. O dönemde Detroit’in yer altı rap dünyasında yavaş yavaş tanınan Eminem’in profesyonelliğe adım atma hikayesi ise tam bir muamma. Bilindiği kadarıyla Dr. Dre, Eminem’in demo kasedini plak şirketinin otoparkında yerde buldu. Eminem’in rap olimpiyatlarındaki başarısını gördükten sonra da onunla bir anlaşma imzaladı.

Eminem’in olay yaratan albümü Slim Shady, 1999 yılında yayınlandı. Ertesi yıl üç platin plak ödülü kazanan bu albümden hemen sonra 2000 yılında Marshall Mathers LP yayınlandı. Bu albümle birlikte Eminem’in önlenemez yükselişi de kesinleşmiş oldu. İlk haftasında yaklaşık 2 milyonluk bir satış rakamına ulaşan albüm, rap dünyasının en hızlı satan albümü olarak rekor kırdı. Albüm aynı zamanda bir çok dalda Grammy’ye de aday oldu. Albümde yer alan The Way I Am, ve Stan gibi bir çok single, listelerde bir numaraya yerleşti. Albümün dev popülaritesiyle birlikte Eminem’in müzik dünyasıyla dalga geçen, küfürlü ve asi tavrı tepki toplamaya başladı. Bütün tepkilere rağmen Eminem, gelmiş geçmiş tüm Amerikan müzisyenler arasında en çok 1 numara hit’e sahip sanatçı olarak tarihe geçti.

Şarkı sözlerinde çoğu zaman karısı Kim’le ilgili sorunlarından ve kızına olan sevgisinden bahseden Eminem, annesine olan öfkesini de şarkılarına yansıttı. 2002 yılında yayınlanan 8 Mile adlı filminde, kendi hayat hikayesinden esinlenen Eminem, aynı yıl Eminem Show adlı albümünü yayınladı. Albümde yer alan Without Me ve Cleanin’ Out My Closet gibi single’lar topladığı tepkilerin yanında yinede çok başarılı oldu. 2004 yılında grubu D12’le My Band ve How Come videolarında çalışan Eminem, 2004 sonunda da Encore adını taşıyan albümünü yayınladı. Aynı yıl uykusuzluk sorunları çektiğini ve bir süre müzik kariyerine ara vermeyi düşündüğünü belirten Eminem’in gelecek planları henüz belli değil.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. gaye
 3. nisa
 4. nisa
 5. ali
 6. M&M
 7. M&M
 8. Holocaust
 9. Holocaust
  • Marshall Sevdalısı
 10. Anonim
 11. Anonim
 12. Anonim
 13. Ali y
 14. Anonim
 15. gamze
  • kezo
 16. Eray Arıcan
 17. Berkant
 18. irem
 19. Gürhan Celik
 20. cool
 21. emine
 22. joker

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.