Menu

Elmas, zümrüt ve safir neden değerlidir


elmas

Çok eski dönemlerden günümüze kadar elmas, zümrüt ve safir gibi taşlar hep değerlidir.

Hiç düşündünüz mü, bu taşlar neden değerlidir? Bu taşları diğer taşlardan ayıran özellikler nelerdir? İşte, elmas, zümrüt ve safir neden değerlidir?

elmas, zümrüt


Elmas neden değerli bir taştır?

Dünyada bulunması ve çıkarılması en zor taş elmastır. Bir karatlık elmas için yaklaşık 250 ton ve üzeri toprak kazılır. Yaklaşık 4000 bin yıllık mazisi olan bu taş, dünyanın en değerli taşları arasındadır. Kaliteli bir elmas için, kesim, berraklık, karat ağırlığı, renk çok önemlidir. Uzmanlar bu saydığımız değerlere 4C demektedir. Elmastan elde edilen pırlanta bugün dünyanın en meşhur değerli taşı olarak bilinir.

Zümrüt neden değerli bir taştır?

Zümrüt, parlak yeşil rengi ile bilinen en değerli taşlar arasındadır. Zümrüt aslında beril mineralinin yeşil olan türüdür. Beril minerali aslında beyazdır fakat içine karışan krom ona yeşil rengi verir. Rengi soluk yeşil olan zümrüt değerli değildir. Çatlağı olmayan kusursuz renkte zümrüt dünyanın en zor bulunanıdır. İşin ilginç yanı zümrüt ne kadar aydınlıkta tutulursa o oranda rengi parlaklaşır. Bugün zümrütün en kalitelisi Kolombiya’da çıkarılır. Avusturalya, Hindistan, Brezilya ve güney Afrika, Mısır, Zimbabwe zümrütün en kaliteli olduğu diğer yerlerdir.

Safir neden değerli bir taştır?

Dünyada elmastan sonra en dayanıklı ve sert taş safirdir. Alüminyum, demir, titanyum ve krom madenleri taşa gerçek rengini verir. Genel olarak rengi mavidir. Mavi, gri ve yeşile benzeyen tonları nedeni ile gök yakut ya da göklerin taşı olarak adlanır. Tarihte, kutsal koruyucu taş olarak bilinir. Kötülüklerden, büyülerden koruduğuna inanılır. Dünyanın en ünlü safirleri Hindistan’dan çıkarılır. Kamboçya, Brezilya, Kenya dünyada diğer en iyi safirin çıkarıldığı yerlerdir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.