Menu

Elma kompostosu nasıl yapılır


elma-kompostosu-1

Büyüklerimizin bizlere bıraktığı eski alışkanlıklardan biri olan, her mevsim yapıldığı meyvelerin bulunabilmesi özelliğinden ötürü tüketilebilen komposto son derece sağlıklı ve en önemlisi doğal bir şekilde katkısız yapılabilen tatlılardan bir tanesidir.

Kayısıdan komposto yapıldığı, ayvadan komposto yapıldığı görüldüğü gibi sıklıkla tercih edilen komposto türlerinden biri de elma kompostosudur.

Her mevsim elma meyvesini bulmak kolay olduğundan, ister kışın soğuk bir akşamda yapılacak komposto yemekten sonra tatlı niyetine tüketilebilmekte; istenirse havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı bahar aylarında akşam üstü tüketilebilecek ferah ve doğal bir içecek/yiyecek niteliğinde olmaktadır.

Durum böyleyken, severek tüketilen bu ürünün malzemeleri ve hazırlanma aşamaları şu şekilde ifade edilebilir;

elma-kompostosu-2

Malzemeler:

Ortalama olarak bir buçuk çay bardağı miktarında toz şeker

Dört adet elma

Dört diş karanfil

Altı su bardağı miktarında içme suyu

Yarım miktarda limon

Bir tane çubuk tarçın

Hazırlanışı:

Öncelikle elmalardan başlanarak güzelce yıkanır, dış kabukları soyulur ve çekirdekleri çıkartılır. Temizlenen elmalar küp küp doğranarak tencereye atılır. Ardından bu malzemelerin üzerine hazırlanan diğer tüm malzemeleri (toz şeker hariç) ve ekstradan iki ya da üç adet elma kabuğunu koyduktan sonra pişirmeye başlayın.

Elmaların yumuşak bir hal aldığını gördükten sonra, son kalan malzeme olan toz şekeri de malzemelerin üzerine ekleyerek eriyinceye kadar karıştırın. Tamamen hazır olduğunu gözünüzle onayladıktan sonra da hoşafı ocaktan alıp soğuması için buzdolabına kaldırın. Soğuduktan sonra servise hazırdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.