Menu

Elbasan Tava Nasıl Yapılır?


elbasan-tava-yemegi

Elbasan tava yemeği nereye aittir?

Elbasan tava, Edirne yöremize ait bir yemek çeşididir. Geçmiş yüzyıllarda Osmanlı mutfağında yapılmakta olan ve günümüze kadar gelebilmiş bir yiyecek olma özelliğini taşımaktadır. Yakın yöreler olduklarından Edirne kadar Tekirdağ’da da çok başarılı elbasan tava yemeğinin yapıldığı dikkat çekmektedir. Yemeğin esas formunun yanında, aynı isimle yapılan farklı yemeklerin Güneydoğu bölgemizde ve Doğu bölgelerimizde de yer aldığı görülmektedir. Çok eski ve sevilen bir yemek olduğundan sadece Türkiye sınırları içerisinde değil; geçmişten günümüze Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk ve Yunanistan gibi ülkelerde de hala oldukça lezzetli elbasan tavalar hazırlandığı dikkat çekmektedir.

Elbasan tava yemeği tarifi

Bu kadar uzun süredir sevilerek yapılan ve beğenilerek tüketilen bu yemeğin malzemeleri ve tarifi ise şu şekildedir;

Malzemeler :

Bir su bardağı miktarında un

İki adet yumurta

İki adet kuru soğan

Bir su bardağı miktarında yoğurt

Yarım kilo miktarında kuzu eti

Bir çay bardağı miktarında su

Kekik

Tuz

Kırmızı pul biber

Karabiber

Göz kararınca ayçiçek yağı

Hazırlanışı :

Öncelikle eldeki yarım kilo et, iri iri doğranmış olan iki büyük soğanla birlikte bir tencere içerisine atarak kavrulmaya başlanır. Kavurma işlemi sürdürülürken üzerine su ve tuz ilave edilerek hafiften kıvama gelen malzeme düdüklü tencere içerisine alınarak pişirilmeye başlanır. Ara ara suyunu salıp salmadığı kontrol edilerek eğer su artmışsa oradan bir çay bardağı et suyu alarak sos için kenara ayırılır.

Et pişip soğuduktan sonra düdüklüden çıkarıp servis için bir kaba koyduğunuz etin üzerine tuz, un, yumurta ve yoğurt ekleyerek de iyice karıştırılır. Karışık bir malzeme haline gelen etler son tur olarak da üzerine baharatları eklendikten sonra hazırlanan sosla birlikte 180 derecelik fırına vererek üzerindeki malzeme kızarana kadar pişirilir. Kızaran malzeme fırından çıkartılır ve yenmeye hazırdır.
One Response
  1. Demet Güldaş Çeliksoy

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.