Menu

El ve Yüz Kremi Evde Nasıl Yapılır ?


el-ve-yuz-kremi-evde-nasil-yapilir

Evde doğal krem yapımı

Yüksek miktardaki fiyatlarıyla son dönemde iyice rağbet gören doğal içerikli kremler, “organik ürün” adı altında kullanıcıya sunulsa da mutlaka içerisine kendisini doğal gösterecek kimyasal ürünler de eklenmektedir. Kadınların her ne kadar kozmetik adı altında kaliteli ve pahalı ürünlere düşkünlükleri çok fazla olsa da, durumun içerisinde “doğal ve organik içerik” sokulduğunda dikkatleri bu noktaya kaymaktadır. İşin ilginç kısmı, piyasadaki pek çok doğal ürünün evde çok daha uygun imkanlarla bireysel olarak da yapılabiliyor olma imkanının göz önünde bulundurulmamasıdır. Kadınların rağbet gösterdikleri çoğu ürün, mutfaklarında her zaman bulunabilen ucuz ürünlerle bir takım karışımlar yapılarak hazırlanabilmektedir. Üstelik az önce de değindiğimiz doğal ürünlerin içerisine her durumda eklenen kıvam tutturucu ve yanıltıcı özellikler taşımasını sağlayan kimyasal içeriklerin de evde hazırlanan doğal kremlerde bulunması mümkün değildir. Evde hazırlayacağınız tüm bu organik içeriklerin, hazırlanma aşamasında ihtiyaç duyulan malzemelerini herhangi bir aktardan ya da organik ürün satışı yapan pazarlardan temin edebilirsiniz.

Doğal yüz kremi yapılışı

Malzemeler

Geniş bir kaynatma kabı

Güvenlik kapağı bulunan bir cam kavanoz

Blender

Damıtılmış su

Yağ ( aroma olarak hafif içeriklere sahip olmasına özen gösterin)

Sebze bazlı doğal bal mumu

T – 50 Vitamin E yağı

İsteğe bağlı olarak aroma katıcı ve koku yapıcı esanslar (gül esansı gibi)

evde-yapilan-dogal-krem

Hazırlanışı

İlk olarak, kremi hazırlayacağınız tüm eşyaları mutlaka kaynar derecedeki sıcak suyla yıkamanız gerekmektedir. Çünkü kullanacağınız eşyalardan herhangi birinde bulunabilecek en ufak bakteri ya da virüs, kremi cildinize uyguladığınızda çok kısa bir dönemde bir hastalık yaratabilme ihtimali taşımaktadır. Eşyaları yıkadıktan sonra önceden hazırladığınız kabın içerisine aldığınız hafif yağdan (bu kısımda hafif olması açısından jojoba yağı kullanılması önerilmektedir) yapacağınız kremin miktarına göre göz kararı ekleyin. Daha sonra bu döktüğünüz yağın dörtte biri seviyesinde sayılacak kadar sebze bazlı bal mumundan ekleyerek kabı ateşin üzerine yerleştirip bal mumunun erimesini sağlayın. Bu süreçte sürekli bal mumunu kontrol etmelisiniz çünkü bal mumunun alev alma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca mümkün mertebe elinize ya da herhangi bir uzvunuza bal mumu damlatmamaya özen gösterin çünkü bal mumunun yakıcı özelliği de bulunmaktadır. Daha sonra eriyen bal mumunu kabın içerisinden çıkartıp bir kenarda soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra ilk başta eklediğiniz yağın yarı seviyesinde damıtılmış suyu malzemenin üzerine ekleyin ve tüm bu malzemeleri iyice birbirine karışacak şekilde karıştırın. Karıştırdıktan sonra 10 dakika ara verip tekrardan karıştırmaya devam edin. İkinci karıştırma işlemi de bittikten sonra malzemeyi kavanozun içerisine doldurup soğuk ve karanlık bir odada saklayın. Bu karışımın en fazla kullanım süresi 30 gündür.

Doğal el kremi yapılışı

Malzemeler

1 tatlı kaşığı miktarında zeytinyağı

2 kaşık miktarında gliserin

2 kaşık miktarında vazelin

2 kaşık miktarında limon suyu

Hazırlanışı

İlk olarak elimizdeki vazelini bir tabağa koyarak eritiyoruz. Bu eritme işlemini benmari usulüyle yapmanız en kolay yöntem olacaktır. Vazelin eridikten sonra önceden hazır bulunan gliserini ve limon suyunu vazelinin içerisine ilave edip, daha sonra zeytinyağını da bu malzemenin üzerine ekleyerek iyice birbirlerine geçene kadar karıştırıyoruz. Karıştırma işlemi bittikten sonra hazır olan malzemeyi  krem kabı olarak kullanacağımız kaba boşaltıyoruz ve buzdolabına koyup donmasını bekliyoruz. Malzeme donduktan sonra el kremi olarak kullanıma hazır hale gelmiş demektir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.