Menu

El-Musavvir isminin anlamı ve özellikleri


el-musavvir-ismi-ozellikleri

El-Musavvir – المصور

Allah’ın isimlerinden biri olan Musavvir kelimesinin içerdiği anlam; yaratılan her bir canlının kendine özgü tasvirini ve  şeklini verme imkanını elinde bulunduran anlamındadır. Hayvanların da insanların da birbirlerinden ayrıldıkları pek çok nokta olmakta ve bu noktalardaki deyimi yerindeyse “ince işçilik” Allah-u Teala’nın müthiş yaratım gücünden kaynaklanmaktadır.

Bu ismin gücüne güvenen kişilerin gündelik işlerinde sürekli bu ismi söylemeleri, özellikle sanatla uğraşan bireylerin El-Musavvir ismini zikretmekten geri kalmamaları halinde hayatlarında her işlerinin başarılı gideceği ve ilgili oldukları sanat alanında da başarı gösterebilecekleri söylenmektedir.

Bunun dışında zikirlerin sürdürülmesi durumunda her gün 336 kez okunduğunda, okuyan kişinin düşmanını kendisine kötü düşünceler besleme durumunu ortadan kaldırarak iyi anlaşmalarına vesile olur. Kişi içerisinden olumlu bir dilek geçirdiği için bu ismi zikrediyorsa kişinin içinden geçen şey her ne ise gerçekleşir.

El-Musavvir isminin asıl anne adayları üzerinde çok büyük etkisinin olduğu söylenmektedir. Tıbbi durumlar dışında hamile kalamayan kadınların 7 gün boyunca oruç tutarak, iftar vaktinde toplam 21 kez “Ya Musavvir” ismini söylemeleri durumunda yüce Allah’ın kendilerine bir çocuk bahşedeceği iddia edilmektedir.

Bu isim hakkında ortaya atılan en ilginç iddia ise, bu isim sayesinde diğer alemlerden canlılarla iletişim haline girebileceğimizdir. Her gün dikkatli bir şekilde okunan bu isim sayesinde kısa dönemde ruhani varlıklarla ilişki içerisinde bulunabildiği söylentiler arasındadır. Hatta ve hatta daha kısa zamanda daha iyi bir iletişim bağı kurmak adına kişilerin “Ya halık, ya bari,  ya müsavvir” şeklinde tekrar yapmaları uygun görülmüştür.

Bu isim Kuran-ı Kerim’de, Al-İ İmran suresinin 6. ayetinde “Sizi rahimlerde dilediği gibi tasvir eden ve şekillendiren O’dur. Ondan başka ilah yoktur. O azizdir ve hakimdir” şeklinde de anılmaktadır.
One Response
  1. huriye karakuzu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.