Menu

El-Müheymin isminin anlamı ve özellikleri


el-muheymin-ismi-ozellikleri

El-Müheymin anlamı nedir?

Allah’ın isimlerinden olan “Müheymin” kelimesinin asıl yazılışı “Müeymin”dir. Daha kolay okunup yazılsın diye Arapça bir kelime olan Müeymin kelimesinin içindeki hemze isimli harf ha isimli harfe çevrilmiştir. Arap dilindeki bu tarz kolaylıklar Allah-u Teala isimlerinde de kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Bu ismin anlamına bakıldığında ise “koruyan, kollayan” anlamını taşıdığı görülür. Çünkü Yaradan tüm varlıkları yarattıktan sonra onlarla ilgilenmeyi kesmemiş, aksine her daim tüm yarattıklarını koruyup kollamaktan vazgeçmemiştir. Müheymin ismi de bu yönü yüzünden kullanılmaktadır.

Hem insanlara, hem hayvanlara, hem de bitkilere her zaman koruyucu bir etki gösteren Allah; özellikle insanların hayatlarındaki yaptıklarına dikkat etmekte, onların iyi ve kötü yönlerini görerek daha iyiye yönlenmeleri adına kendilerine yardımcı olmaktadır. Kullarının kendilerine yaptığı her duayı, her teşekkürü, her yalvarışı duyarak kullarına yardımcı olmaktan asla geri kalmaz.

El-Müheymin isminin fazileti nedir?

Bu ismin zikredilmesine dair de özel noktalar bulunmaktadır. Müheymin ismini sıklıkla tekrarlayan bireylerin unutkanlık hallerinden kurtulduğu söylenir. Gün içerisinde yatsı namazının süresi geçtikten sonra, bir kişi bu ismi 145 kere zikredip kimseyle konuşmadan yatıp uyursa (yatışının da sağ tarafına yatarak olması gerektiği söylenir) rüyasında başına gelebilecek durumlardan haberi olacağı söylenir. Yine 145 kere okunup ancak uyunmazsa, o kişinin etrafında kendisine düşman olan kişilerden kolaylıkla kurtulabileceği söylentiler arasındadır.

El-Müheymin isminin geçtiği ayetler nelerdir?

El-Müheymin isminin Kuran’da yer aldığı bazı ayetler ve sureler ise şöyle örneklendirilebilmektedir;

“Nerede olursanız olun, Allah yaptıklarınızı görendir”  -(Hadid Suresi/ 4.ayet)

“Göklerde ve yerde olanları, Allah’ın bildiğini görmüyor musunuz? Üç kişinin gizli konuştuğu yerde dördüncüsü mutlaka O’dur. Beş kişinin gizli konuştuğu yerde altıncısı mutlaka O’dur. Bunlardan az veya çok olsunlar ve nerede bulunurlarsa bulunsunlar mutlak O, onlarla beraberdir.”    -(Mücadele Suresi/ 7.ayet)

“O yeri, göğü altı günde yarattı. Sonra arşın üzerinde hükümran oldu. Yere gireni ve çıkanı, göğe gireni ve çıkanı bilir. Siz nerede olsanız sizinle birliktedir. Allah tüm yaptıklarınızı görür.” -(Hadid Suresi/ 57.ayet)

“Allah’tan başka ilah yoktur. O mülkünde dilediği gibi tasarruf edendir, Kuddüs’tür, Selam’dır, O Müheymin’dir, kudreti daima üstündür, dilediğini yaptırandır, büyüklük ve yücelik ona aittir. O müşriklerin şirk koştuklarından münezzehtir.” -(Haşr Suresi/ 59.ayet)

 

 
Son 50 Yorum
  1. uysal12
  2. uysal12
  3. kahraman

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.