Menu

El-Hâfid isminin anlamı ve özellikleri


el-hafid-anlami

El-Hâfid – الخافض

Allah-u Teala’ya ait olan 99 isimden bir diğeri de “El-Hafid”tir. Bu ismin anlamı bireyi bulunduğu konumdan daha alçağa çekilmesi, daha hor görülmesidir. Allah’ın bu isminin dile getirilmesi, başka insanlara zalimlik yapan kişilerin en alçakça vasıflara gelmesini sağlar. Hem zalim kişilerin zelil edilmesi adına hem de Müslümanların daha sabırlı olabilmesi adına bu ismin zikredildiği söylenmektedir.

Allah, zaten hem yaşadığımız dünyada hem de öbür dünyada kendisine müminlik eden kullarını yükselterek daha iyi yerlere getirmekte; zalim kullarını ise ders almaları için alaşağı etmektedir. Tamamen Allah’ın isteğine göre gerçekleşen bu durumlar; bir kişinin iyi bir hayat sürebilmesine veya kötü bir yaşantı geçirmesine sebep olmaktadır.

Durum böyle olunca; her nerede olursa olsun nefsine yenilen, sürekli kötü kalplilik içerisinde bulunan, dualara ihtiyaç duymayan ve hayatının her alanında başarısız olan kişiler Allah-u Teala tarafından umursanmamaya başlar ve El-Hafid olarak her daim sıkıntılar içerisinde kalmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.