Menu

Eklem Çıtlaması Neden Olur ? Sağlıklı Mıdır ?


eklem-citlamasi-neden-olur-saglikli-midir

Eklem çıtlaması neden olur?

Farkında olmadan ya da bilinçli bir şekilde boynumuzun, el ve ayak bileklerimizin ya da dizlerimizin çıtlamasında rol oynarız. Bunların hepsine genel olarak eklem çıtlaması adı verilir ve eklem çıtlamasına el parmaklarımızı eğerek ya da bükerek bastırmayı, çekmeyi, ayağımızı ayak bileğimizi oynatacak şekilde yuvarlak çizerek hareket ettirmeyi örnek verebiliriz. Bunlar ve bu gibi hareketler sırasında çıkan seslerin ortaya çıkış sebepleri ise şu şekilde;

İlk olarak eklemler arasında yer alan gazların serbest kalmasını bir sebep olarak sayabiliriz. Kemikler, kendi aralarında birbirleriyle bağlı oldukları kıkırdak noktalarıyla birbirlerine temas eder. Temas ettikleri bu kıkırdaklar, eklem sıvısıyla temas halindedir. Bu eklem sıvısının içeriğinde oksijen gazı, karbon dioksit, sinoviyal sıvı (eklemin kolay hareket etmesini sağlayan sıvı) ve azotla doludur. İşte eklem noktaları bilerek ya da bilmeyerek çıtlatıldığında, eklemlerdeki bu kapsül gerinme durumuna geçer ve içerisindeki gazları serbest bırakır. Aynı noktayı tekrar tekrar çıtlatamamanızın sebebi, ilk çıtlattığınızda çıkan gazın tekrardan yerine dolması gerekliliğidir.

Bunun haricinde insan vücudu hareket halindeyken eklemler ya da bağlar hareket halinde olduklarından dolayı bu çıtlama meydana gelebilir. Yürüyüş esnasında en sık olarak ayak bileklerinden ve dizlerden bu sesi duyarız. Ancak dizlerde bu durumun normalden daha fazla sıklıkta ortaya çıkması ya da ağrılı bir şekilde olması eklem romatizması belirtisi olduğuna delalet gösterilebilir ve mutlaka geciktirmeden bir doktor muayenesi görülmesi gerekebilir. Son seçenek olarak eklem yüzeyinin pürüzlülüğünün ve kıkırdağın daha yumuşak bir hale bürünmesinin sonucu olarak çıtlamaların ortaya çıkacağı söylenebilir.

eklem-kireclenmeleri

Eklem çıtlamasının tedavisi

Bireylerin kendi sırtını, ellerini vb. bölgelerini çıtlatmasında bilimsel olarak çok zararlı bir hastalığa sebep olacak bir durum görülememiştir. Ellerdeki ve sırttaki eklemlerin çıtırdatmayla yerinden çıkmayacağı bilinmekte, ayrıca çıtlatmanın eklem bölgelerindeki maddeyi yok ettiğine dair bilgilerin asılsız ve yanlış olduğu belirtilmektedir. Ancak konu boyun bölgesini çıtlatmaya geldiğinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kişinin kendi boynunu çıtlatmaya çalışması yine bir nebze daha az tehlikeliyken bunu yapabilmek için başkasından yardım istemesi oldukça risklidir. Çünkü bu durumun sonrasında çok nadir de olsa felç ve fıtığa sebep olduğu vakalar kaydedilmiştir. Aynı şekilde dizlerin çıtlamasında da riskli durumlar mevcut. Sizin isteğiniz ve çıtlatma hareketi yapmadığınız durumların dışında dizleriniz çıtlıyor ve sonrasında ağrı oluyorsa mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmeniz gerekir. Çünkü muhtemelen dizinizin kemik yapısı düzeni bozulmuş ve kıkırdak yüzeyinizde problem oluşmuştur. Boyun ve diz bölgeleri bu tip çıtlatmayla elde edilmek istenen rahatlamalar konusunda diğerlerine göre daha dikkat gerektiren bölgelerdir çünkü bu bölgelerin eklem yapıları daha narindir. Genel olarak eklem sağlığınız için mümkün olduğunca kemik yapınızı güçlendirecek besinler tüketmeli ve düzenli egzersiz yaparak eklemlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirmelisiniz.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.