Menu

Egzema nedir ve tedavisi


 

Egzama, cildin bir madde yüzünden ya da başka bir nedenle ortaya çıkardığı alerjik bir deri hastalığıdır.

İltihaplı olabildiği gibi, ciltte kızarıklık, döküntü ve pul pul olması ile seyreder.

Kaşıntı ve mikrobik olarak etkilenmiş sulu kabarıklar oluşabilir. Tedavi edilmezse, ciltte renk değişiklikleri oluşmaktadır.


egzama1


Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan egzama, genellikle 1 yaş civarı ortaya çıkar ve ergenliğe kadar devam edebilir. Yeni doğan bebeklerde annede alerjik bir rahatsızlık varsa egzama görülebilir. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir fakat yaşam kalitesini etkiler. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınır.


egzema2


Egzamanın pek çok nedeni vardır fakat en sık alerji ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Astım ve saman nezlesi egzamayı tetikleyicidir. Depresyon ve psikolojik sorunlar ile de başlayan türleri vardır. Parfümler, antibiyotikler, kozmetik ürünleri, sabun gibi temizlik maddeleri dermatit yani egzamaya neden olabilirler. Sık bir şekilde kaşınan insanlarda egzama oluşabilir. Genelde eller ve ayaklarda görülen egzama yağlı cilt ve saçlarda da rahatlıkla oluşur.


egzema3


Ayaklarda, yüzde ve kollarda kızarıklık, deri dökülmesi ve kaşıntı egzamanın başlıca belirtisidir.  Kaşınan kişilerin derilerinde koyulaşmış alanlar vardır.Ciltte bazen sivilcelenme şeklinde bile görülebilir. Üzerinden kaşındığında derin yaralar oluşabilir.


egzema4


Egzema tedavisinde pek çok ilaç kullanılır. tam olarak tedavi edilemese bile kaşıntı, cilt lekeleri engellenebilir. Yapılan araştırmalarda egzema yaşayan hastaların ciltlerinin kuru olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle cildi nemli tutmak ve bol su içmek gereklidir. Çok sık yıkanmamak, sabun kullanımını engellemek gerektiği gibi, kaşınmamak da gereklidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.