Menu

Egzama Nedir? Neden Olur ?


egzama-nedir-neden-olur

Egzama nedir?

Temelde bir deri hastalığı olan egzama, tıp dilinde “dermatit” olarak da adlandırılmaktadır. Ortaya çıkmasının pek çok fizyolojik sebebi ve dış kaynaklı etkenleri bulunan egzamanın ortaya çıkışı derinin üzerinde iltihaplı döküntüler ya da pul pul kırmızı lekelenmeler şeklide görülmektedir. Cilt hastalıklarının arasından en yaygın olanlardan biri olan egzama, günümüzde dahi hala kesin ve net kökten çözücü tedavisi ya da ortaya çıkışına net olarak gösterilecek bir hastalık türü olamamıştır. Kendi içerisinde de farklı türleri görülebilen egzamanın en sık rastlanan türleri alerjik egzama, temas egzaması, kalıtsal egzama, sinirsel egzama ve yağlı deri egzamasıdır. Egzamanın cilt hastalıkları içerisinde tıp merkezlerine deri ve zührevi hastalıklar için başvuran kişilerde görülme oranı toplam sayı içerisinde %10’la %20’lik kısım arasındadır. Bu hastalığın hakkındaki tek varılan ortak görüş, çoğunlukla kalıtsal olarak ortaya çıktığıdır. Az önce de değindiğimiz gibi kesin tedavisi olmayan egzama hastalığının sadece uzman hekimler tarafından verilen ilaçlar ve sürdürülen tedavi sürecinde belirtilerinin azalması ve ciltteki sorunun daha ağır noktalara gidebilmesi engellenmektedir. Egzamanın teşhis süreci tedavi sürecinden çok daha kolaydır çünkü egzama hastalarında genellikle aynı belirtiler gözlemlenmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda cildinizde normal olmayan belirtiler gördüğünüzde en kısa sürede bir cildiyeciye danışmak, egzama hastalığına sahipseniz erken teşhis sürecine girmenizde çok büyük önem arz etmektedir. Ne kadar erken hastalığınızın tanısı konursa cildinizde de hastalığın o kadar ileriye gitmesi önlenebilmektedir.  Egzama türlerinin içinde az önce saydığımız türlerden de en yaygın olanı “atopik dermatit”tir yani alerjik egzamadır. Bu egzama türü de incelendiğinde daha çok kalıtsal özellikler gösterdiği bulgularına rastlanmıştır. Bu egzama türünün adındaki “atopik” kelimesinin anlamı “farklı” manasındadır. Yani deri üzerinde oluşan farklılıklardan bahsedilmektedir ve aynı zamanda kalıtsal olan alerjik egzama türünün tanımlamasında da kullanılmaktadır. Egzama türlerinin bazıları (örneğin temas egzaması türü) sadece tek bir sebep sonrasında oluşabilirken bazı türler de pek çok sebebin bir anda ortaya çıkabilmesinden kaynaklanabilmektedir. Çocuk yaşlardaki bireylerde görülen egzama hastalığı bir şekilde kendiliğinden iyileşebilse yetişkinlerde görülen bu tip egzama türlerinin kendiliğinden iyileşmesi imkansızdır. Ayrıca iyileşmiş gibi gözüken egzama dönem dönem tekrarlayarak sizi biraz daha rahatsız edebilmektedir. Bunu önleyebilmenin başlıca sebebi sizin egzama hastalığınızın türüne göre tetikleyici unsurlarınızı hayatınızdan çıkartmaktır. Bu şekilde en azından hastalığınız kökünden çözülemese bile atakların tekrarlama süresini ve ağırlık seviyesini kontrol altına alma imkanınız bulunacaktır.

Egzama neden olur?

Alerjen maddeler : Alerjenlerden kaynaklı alerjik egzamalar genellikle çocuk denilecek yaşlarda ortaya çıkmaktadır ancak bazen yetişkin bireylerde de görülebilmektedir. Çocuk bireylerde ağırlıklı olarak süt, fıstık, yumurta; yetişkinleri de kapsayacak şekilde köpek, ev tozu, kedi ve bazı bakteriler gibi sebepler alerjik egzama yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında vücuda temas edebilecek saç boyası, doğal olmayan bijuteri ürünleri, parfümler ve dokunabileceğimiz bir takım inşaat malzemeleri egzama durumunu ortaya çıkartabilmektedir.

Stres : Bünyemizde sürekli içinde bulunduğumuz sıkıntı ve bunalım hali varsa, bu derimizde de kendini bir şekilde dışavurum olarak belli edecek ve egzama başlangıcı yaşanabilecektir. Çünkü vücut sürekli stres altında olmaya ve tetikte hissetmeye programlı olmadığından bu gibi durumlarda mecburen kendi içerisindeki anormalitesini dışarıya cilt yoluyla vurabilmektedir. Zaten çoğu stres durumunda vücutta ağır egzama durumları olmasa da döküntüler ve kızarıklıklar da meydana gelivermektedir.

Ciltte tahriş yaşanması : Egzama hastalığı, kişinin cildini tahriş edebilecek herhangi bir şeyle temas haline girmesinden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Buna en büyük örnek temas egzamasıdır. Bu egzama türünde cilde temas eden şampuan, sabun, krem, parfüm, deterjan, dezenfektan ve çamaşır suyu gib daha pek çok örneklendirilebilecek maddeler yüzünden ciltte egzama lekeleri görülebilmektedir.  Bu tip maddelerin dışında cilde sürekli (örneğin sabun kadar) temas etme durumu olmayan ancak ara sıra maruz olduğunda cildin doğal yağ seviyesini düşük seviyelere çeken maddeler de otomatikman temas egzamasına yol açabilmektedir.

Bağışıklık sistemi : Vücutta egzamanın ortaya çıkış sürecinde en büyük rolü olan kısım bağışıklık sistemidir. Çünkü bağışıklık sisteminin güçsüz bir şekilde çalışması çok çabuk egzamanın oluşmasına ve sık sık tekrarlanmasına da sebebiyet verebilmektedir. Egzama hastalığında en yayın olarak görülen alerjik egzamaya sahip olan kişilerin bünyelerinde, herhangi bir alerjik duruma reaksiyon gösterilmesini sağlayan “sitokin”lerin seviyeleri yüksek sayılarda olmaktadır. Bu sitokinler, bağışıklık sisteminde yer alan hücreler tarafından salgılanma işlemi yapılan protein yapılarıdır. Vücudunda aşırı derecede alerji tepkimesi yaratan sitokinler olan bireylerde dahi, egzamadan kaynaklı bir enfeksiyon durumu olmasa da cilt üzerinde iltihaplı döküntüler görülebilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.