Menu

Efsane güreşçimiz Koca Yusuf’un hayatı ve hazin sonu!


1856 yılında Şumnu, Bulgaristan’da doğdu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile “Koca” lakabını almıştır.

Adalı Halil’i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

Paris’te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi.  Amerika Birleşik Devletleri’nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında  Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

Türkiye’ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898’de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı  Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcularla   birlikte boğularak ölmüştür. Bir rivayete göre kurtulmak için cankurtaran sandalına binmek için tutunduğu sırada sandaldakilerin sandalı batıracağı endişesi ile ellerindeki küreklerle Koca Yusuf’a vurarak onu  öldürdükleri iddia edilir.
Son 50 Yorum
 1. Muharrem tasar
 2. ercan
 3. habib
 4. eyüp akbaba
 5. gökhan gül
 6. Nisa Nur yıldırım
 7. Nisa Nur yıldırım
 8. kadir
 9. hüseyin
 10. Yiğit Duman
  • Anonim
 11. ceset
 12. crayzy
 13. Of.hep.bunu.soruyolar
 14. Sanane_arkedeş
 15. Ben.işte
 16. Tolga Güzel
 17. Nagihan Dündar
 18. Yunus Emre Baykal
 19. Oktay Özgür
 20. just_love
 21. MAJOR
 22. abdullah
 23. jaruda

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.