Menu

Ecstasy zararları


Ecstasy Nedir – Ecstasy Zararları
Ecstasy, kimyasal adıyla MDMA (3, 4-metilendioksimetamfetamin), ağızdan alınan bir haptır. Haplar değişik şekil ve markalarda mevcuttur. Bazı durumlarda MDMA toz halinde satılmaktadır. Hap şeklindedir ama asla yasal kullanımı yoktur, dolayısıyla denetim altında değildir. Genel bir kullanıcının bir “doz” içerisinde hangi maddeleri bulunduğunu bilmesi bu sebeple imkansızdır.

BULUNABİLİRLİLİK & KULLANIM
Özellikle gece kulübü ve elektronik müzik organizasyonlarında popüler olan Ecstasy tabletleri bulunabilirliği mümkündür. Tipik bir doz olarak 100-125 mg dört ila altı saat etkisini gösterir.

ETKİLERİ
Kullananlar kendilerini açılmış, rahatlamış, güzel, korkusuz, toleranslı ve etrafındaki insanlara bağlı olarak tanımlarlar. Genellikle sosyal ortamlarda kullanılan Ecstasy duygusal (s**ksüel olması gerekmez) bir madde sayılır. Ecstasy alındıktan yaklaşık 45 dakika sonra kullanıcılar etkisine girerler. Bu madde sinir hücresine girdikten sonra serotoninin bol miktarda salınımına neden olur ve serotonin üreten enzimleri engeller. Ecstasyinin en önemli etkisi kişiyi aktive etmesi ve bilinç değişikliklerine neden olmasıdır. Bu etkiler alınan doza ve kişinin içinde bulunduğu ruhsal duruma doğrudan bağlıdır. Alındıktan 20 ile 60 dakika içinde etki göstermeye başlar. İlk bir saat içinde en güçlü etkiyi yapar. Dört ile altı saat içinde bu etki sonlanır. Ertesi gün içinde de kimi zaman hafif derecede etkileri gözlenebilir.

Ecstasy, beden ısısını ve kan basıncını artırır. Sıcak, havasız ortamlarda ve çok hareket sonrası beden ısısı ciddi boyutlara ulaşır. Ağızda kuruluk, dişlerde tatsız bir his algılanabilir.

Ecstasy, yönelim ve algı bozukluğu yaratır. Diğer insanlara karşı yakınlık hissi, kendini rahat hissetme, görsel algıda bozulmalara yol açmaktadır. Kişi kendini enerjik ve aldırmaz hisseder.

KULLANIM İŞARETLERİ
Ecstasy kullananların göz bebekleri genişler ve ışığa hassasiyet artar. Çeneyi sıkma ve diş gıcırdatma gözlemlenebilir efektlerdendir. Duyum artar ve kullanıcılar çoğu zaman bunu dans etme isteği, konuşma ve dokunarak ile gösterir. Kullanıcılar çoğu zaman abartılı şevkat hareketleri gösterebilir.

RİSK
Bazı kullanıcılar tecrübeden sonra 48 saate kadar kendilerini depresif hissettiklerini belirtmektedir. Uzun süreli kullanımda etkilere ulaşmak daha zorlaşabilir. Fiziksel olarak bağımlılık yaratmasa da, “yaşanılan sanalı” kovalama veya ulaşma ihtiyacı olabilir, bu da doz artımına ve daha sık kullanıma sebep verebilir. Kullanımdaki artışla beraber kullanıcılar sık sık kendilerini yorgun hisseder, çeneleri ağrır ve mutlulukları azalır. Depresyondan ve tükenmeden kaçınmak isteyenler hem dozda hem de kullanım sıklığında artırma geliştirirler.

Çok sayıda ters etkileme olduğu bildirilse de vücut ısısındaki tehlikeli derecede artış Ecstasy’nin bilinen yaygın tehlikelerinden biridir. Vücut ısısının artması sıcak ve genellikle havasız ortamlarda uzun süre dans etmekten, vücuttaki sıvı miktarının azalması gerçekleşir. Ölüm; aşırı dozdan görülmekle birlikte, genellikle vücut ısısının artması, su ihtiyacı yada diğer bir uyuşturucu madde ile karıştırma ile bağlantılıdır.

Ecstasyinin uzun zamanlı etkileri halen araştırma altındadır. Bazı araştırmacılar uzun süreli kullanımların kalıcı beyin hasarlarına yol açabileceği değerlendirilmektedir. Bazı çalışmalar Ecstasyinin vücuttaki seratonin ve dopamin seviyelerini etkilediğini göstermektedir fakat bunun uzun süreli etkilerinin ne olabileceği halen açık değildir. Ecstasy kalbin ritim bozukluğuna sebep olabilir ve hipertansiyon ve kalp hastalıklarının tetikleyicisi olabilmektedir.

ECSTASYİNİN sebep olduğu riskleri ortadan kaldırmanın en iyi yolu hiç kullanmamaktır.

Farklı bir Kaynaktan

Ecstasy nedir? Kullanıcısı nasıl anlaşılır?
Ecstasy uyarıcı sentetik bir madde. Vücuda etkileri tam bilinmiyor ama öldürücü olduğu kesin. Doç.Armağan Samancı anne-babalara önemli ipuçları veriyor: Çocuğunuz aşırı terliyor, titriyor, aşırı sıvı alıyor, ateşi yükseliyorsa bir saç testi yapmanızda fayda var…

Televizyonun yarattığı kısa şöhretin ardından gelen hayalkırılığını uyuşturucuyla yenmeye çalışan tek geç Ata Türk değildi. Ama onun trajik sonu çok çarpıcı bir örnek oluşturuyor. Ecstasy’nin nasıl büyük bir tehlike olduğu bu kez apaçık karşımızda. Ecstasy son yıllarda giderek yaygınlaşan bir uyuşturucu. Bizde polis tarafından ilk kez 1995 yılında yakalandı.

Uyarıcı özellikleri olan, tamamen sentetik bir madde. Amfetaminlere benziyor. Ama daha tehlikeli. 500 mg.’da ölüm riski tespit edilmiş. Ama beden üstündeki etkileri tam olarak bilinmiyor. Ecstasy kullananlar, ilaçla birlikte içki içmemeye özen gösteriyor. Genellikle uyuşturucuyu ya cola ya da soda ile içiyorlar.

Etkisi daha çabuk olsun diye şekerli sakız çiğniyorlar. Gece kulüplerinde sürekli dans edip, elinde meyve suyu, cola ya da soda olan kişilerin ecstasy aldığından şüphe edebilirsiniz. Kişi eğer kendinden geçerek dans ediyorsa bu şüpheleri daha da artırır.

Saç testi kan ve idrar testinden daha güvenli

Ecstasy’nin etkisi 5 saat kadar sürüyor ama en yoğun hali 1-2 saat. Kullanıcılar arasında bu süreye ‘yoğun kafa’ deniyor. Bu süreyi uzatmak isteyenler ecstasyden sonra esrar içiyor. Buna ise ‘pekiştirme’ diyorlar.

Peki çocuğunuzun ecstasy içtiğini nasıl anlarsınız. Doç. Dr. Armağan Samancı anne-babalara ne ipiuçları veriyor: “Çocuğunuz aşırı terliyor, titriyor, aşırı sıvı alıyor olur olmadık zamanlarda ateşi yükseliyor, çenesi kasılıyor, dişleri kilitleniyorsa bir saç testi yapmanızda fayda var. Bir kereye mahsus bile olsa ecstasy kullanan kişi de bu belirtiler oluşuyor. Yapılan saç testi kan ve idrar testinden daha güvenli. Kişinin saç telinden alman örnek ile 1 buçuk yıl öncesine kadar hangi tarihte, hangi maddeyi kullandığı saptanabiliyor.”

Ecstasy nedir?
Metilen Dioxi Metamfetamin(MDMA) türevinde kimyasal bir uyuşturucu. Beyaz, kahverengi, pembe ya da sarı tabletler ya da kapsüller şeklinde bulunur. Dolar, ninja, süpermen, nike, motorola, mitsubishi gibi türleri var. Türü hapın üzerindeki sembolden anlaşılıyor. Tabletlerin üstünde kuş, fil, gülen yüz gibi resimler var.

Nasıl etki eder?
Kana çabuk karıştığı için 15 dakika ile bir saat arasında etkisini gösterir. Alınan doza bağlı olarak etkisi değişir. 4 ila 6 saat süreyle kişide canlılık, hareketlilik, enerji patlaması, kendine güven, karşı cinse yakınlık duygusu yaratır.

Yan etkileri neler?
Beden ısısı, kan basıncı, nabız artar. Hapa sahip olmayan bağımlıda yokluk duygusu, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, uyku bozuklukları görülür. Kişi hiçbir şeyden zevk almaz. Koordinasyon bozukluğu yaşar. Hap kullanan bağımlı çoğu zaman mutlu olmak için dozu artırır ki buna tolerans denir. Hapın yarattığı kriz, çene ve vücut kasılmasıyla kendini gösterir.

Bağımlı yapar mı?
Evet, kesinle. “Diğer uyuşturucular gibi değil, bağımlılık yapmaz” diye ikram edilir ama bu koca bir yalandı. Kısa sürede ciddi bağımlılık yapar. Ecstasy hapını uzun süre kullanan bağımlılarda;

* Sinir hücrelerinde tekrar düzelmeyen hasarlar,
* Kas yapılarında arızalar,
* Vücudun doğal salgıları kana daha çok karışmakta buna bağlı olarak, karaciğer ve böbrekleri tıkayarak, bu organları işlemez hale getirdiği,
* Beyinde merkezi rahatsızlıklar,
* Yüksek tansiyonla beyin kanaması,
* Düşük tansiyonla bayılmalar hatta ölümler, görülür!

Nasıl öldürür?
Astım, hipertansiyon ve epilepsi(sara) hastaları için ecstasy çok tehlikelidir. Beden ısısında, kan basıncında, nabız hızında meydana gelen yükseliş ani kalp krizine ve beyin kanamasına neden olabilir. Ecstasy kullananlarda dehidratasyon (vücutta sıvı kaybı), olur.Buna bağlı olarak beyinde ödem oluşur. Bu da ani ölüm riski yaratır
Son 50 Yorum
 1. Çatapat fırat
 2. PİŞMANLIK
 3. Mustafa
 4. pisman.
 5. ahmet
 6. Ölürsün
 7. ??
 8. Boşver
 9. Ömer
 10. burak
 11. Onurrrr
  • Mustafa
 12. Bilindikten
 13. Can
 14. merak
 15. Burak
  • Ömer
 16. Okn
 17. Hayat kötü kolla gtu
 18. ramazan
 19. kkkkkk
 20. uzak durun
 21. kötü yol
 22. hapkurbanı..

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.