Menu

Ebru sanatı nedir ve nasıl yapılır


ebrubaş

Ebru sanatı, Osmanlı imparatorluğu zamanında kitap kapakları ve iç kısmını süslemek amaçlı doğmuş süsleme sanatıdır.

Çok eski zamanlardan günümüze kadar, usta çırak ilişkisi ile öğrenilmişti

ebru2


Eski yazıtlara ve kaynaklara bakıldığında Ebru kelimesi, ab-ı ru( yüz suyu ) sözcüğünden türediği söylenmiştir. Fakat, uzmanlar Farsça’da bulutlu anlamına gelen ebri’den geldiğini kabul ederler. Ebru sanatı, su ve boyanın yarattığı harika bir kağıt sanatıdır ve çok dikkat ister. Çünkü, hatalarda düzenleme yapılamaz yani geri dönüş yoktur. Bu nedenle de çok özel bir sanat kabul edilir çok iyi el mahareti ister. Neredeyse unutmaya yüz tutan ebru sanatını bile yurt dışında pek çok ülke sahiplenmeye çalışıyor.

ebru4


Ebru malzemeleri nelerdir? Ebruda kağıt genellikle emici olmalıdır bu nedenle 1. hamur kağıt tercih edilir. Kitre adı verilen özel bir tutkal kullanılır. Anadolu’da yetişen dikenli bir bitkiden üretilen kitre, suyla karıştırılır. Tekne adı verilen ve içine kitre kullanılan kaplar yanında oksit kırmızı, siyah, oksit sarı ve lahur çiviti renk olarak kullanılır. Fırçalar, at kuyruğundan yapılmadır. Renklerin kitre üzerinde kalması için, boyanın içine öd atılır. Biz adı verilen büyük iğneler ile boyaya şekil verilir.

ebru5


Öncelikle tekneye kitreli su karışımı yapılır. 2 çorba kaşığı kitre, 2 litre su içinde 2 gün bekletilir. kitre bu sürede şişer. Daha sonra el ile yoğurularak  suya tam karışması yapılmış olur. Hazırlanan su tülbent yardımıyla süzülür. Tekneye boşaltılır. İstenilen renk boya ezilir ve hafif su ile karıştırılır. Öd katılarak yaklaşık 1 ay kadar bekletilir. Boya öd asidi ile pişer. Ve kullanıma hazır hale gelir.

ebru6


Hazırlanan boyalar fırça yardımıyla kitreli suya damlatılır. Her fırça ile atışta farklı desen ve şekiller ortaya çıkar. Bu nedenle aynı resmi iki defa yapamazsınız. Kağıt tekneye serilir ve boyayı iyice çekmesi sağlanır. kağıt kurumaya bırakılır. Renklerin su ile dansı karşımıza harika resimler oluşturur. Ebru bugün sahip çıkmamız gereken en önemli sanatlarımızdandır.

ebru3


 
Son 50 Yorum
  1. abuzer deniz
  2. saliha ceylan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.