Menu

E Vitamininin Faydaları


e-vitamininin-faydalari

E vitamini nedir? Ne işe yarar?

Tıp dünyasında ”tokoferol” olarak da adlandırılan E vitamini, vücuttaki en önemli antioksidanlardan biridir. Bu antioksidan özelliğiyle vücudumuzdaki zararlı toksinlerin (serbest radikaller de denmektedir) hücrelerimize verecekleri zararın önüne geçebilmektedirler. İçerisinde E vitamini bulunan bir besin tüketildiğinde, vücudumuza giren E vitamini hemen hücrelerin yapısına girerek hücrelerin korunma mekanizmasına katkıda bulunmaktadır. E vitamininin insan bünyesine bir çok olumlu katkısı vardır.

E vitamininin faydaları nelerdir?

E vitamini, vücutta bağışıklık sisteminin düzgün fonksiyonlarda çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Antioksidan etkisi sebebiyle vücut derimizi ultraviyole ışınlardan koruyabilmektedir.

Kalp hastalıkları ve kanser gibi çok ciddi hastalıklarda vücudun daha dirençli olabilmesini sağlamaktadır.

Vücuda alınan K vitamininin daha düzgün ve verimli işlenmesine yardımcı olur.

İnsan bünyesindeki kırmızı kan hücrelerinin üretimi E vitamininin yardımlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Ciltteki su kaybından dolayı yaşanabilecek kurulukları düzeltip cildi nemlendirir.

Deride yer alan yaraların, yara izlerinin, yanıkların ve morlukların normale dönmesi için E vitamini gereklidir.

Cildin içeriğindeki kalojen ve elastin ürünlerini arttırıp derinin daha esnek ve estetik durmasını sağlar.

Dudaklarda oluşan çatlakların tedavisi E vitamini içeren koruyucu bazlarla yapılabilir.

Deride oluşan çatlakların iyileşme sürecini hızlandırır ve çatlak bölgelerde meydana gelen kaşıntıları önlemeye yardımcı olur.

Derideki zararlı atıkları ve birikmiş kirleri temizlemek için E vitamini bazlı temizleyiciler kullanılmaktadır. E vitamini özü, iyi bir cilt temizleyicidir.

Egzama ve sedef türlerinde olan cilt hastalıklarının tedavisinde E vitamini içerikli ilaçlar kullanılırsa cilt hastalıklarının tedavi süreci hızlanır.

E vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

E vitamininde yaşanan eksiklikler genel olarak vücuda alınan yağın vücutta işlenememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çünkü E vitamini içerik olarak yağların içerisinde eriyip çözünebilmektedir. E vitamini eksikliği yaşandığında ilk olarak yürüyüş kabiliyetinde yaşanan problemler, göz yapısında istem dışı oluşan hareketlenmeler (seğirme, kasılma gibi), görme kabiliyetinde oluşan bozukluklar, kas yapısında meydana gelen azalmalar ve güçsüzlükler E vitaminin eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.

E vitamininin kullanım şekli

E vitamini piyasada genel olarak yağ şeklinde ya da krem şeklinde satılmaktadır. Yağ şeklinde satılan E vitaminlerini doğrudan derinizde sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Yapı gereği yapış yapış bir içeriğe sahip olduğundan ev dışında başka bir yerde E vitamini yağı kullanmak sizin için biraz problem yaratabilir. Bu yüzden E vitamini yağını ev ortamında bir pamuk yardımıyla derinize uyguluyorken, ev dışında bir ortamda E vitamini kullanmanız gerekiyorsa E vitamini içeren kapsül ve kremlerden kullanmanız daha uygun olacaktır. Bu kremleri derinizdeki hassas bölgeye uyguladıktan sonra herhangi bir emdirme ya da yedirme işlemi uygulamadan sürdüğünüz yerde olduğu gibi bırakın. Deriniz bu yağı doğal olarak kendiliğinden emecektir. E vitamininin etkisini tam olarak göstermesini istiyorsanız aylar süren bir kullanım süreci geçirmeli ve bu süreçlerde de sabır göstermelisiniz.

E vitamini zararları

Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla miktarda E vitamini kullanmak vücutta olası kanamaların miktarını arttırmaktadır. Örneğin; fazla E vitamini adet kanamalarının daha yoğun olmasına ve daha uzun sürelerde gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Alzheimer ve kalp hastalarının fazla E vitamini kullanması ölüm risklerini arttırmaktadır.

Kanın pıhtılaşma sürecini geciktirir ve bazı durumlarda kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir.

Bazı bireyler, E vitamini içeren ürünler kullandıklarında allerjik reaksiyonlar gösterebilir ve ciltlerinde egzama türü hastalıklar meydana gelebilir.

Antidepresanlara E vitamini içeriği vücutta ters tepkimeye girerek ters durumlar yaratabilir.

Fazla E vitamini midede ve bağırsakta problemler yaratabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.