Menu

Dut pekmezi nasıl yapılır


dut pekmezi nasıl yapılır

Hepimizin severek yediği dut pekmezinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

Çok eski dönemlerden beri geleneksel olarak Anadolu insanımızın yaptığı sağlığa oldukça faydalı olan dut pekmezinin yapılışını sizlere anlatalım istedik.

İşte, dut pekmezinin nasıl yapıldığı;

dut pekmezi


Olgunlaşmış dutlar toplandıktan sonra tozundan ve diğer zararlı maddelerden arınması için iyice yıkanır. İçinde su olmayan bir kazana boşaltılır ve yumuşayıncaya kadar ateş üzerinde tutulur. Dutlar yumuşadıktan sonra, ayaklarında temiz çizmeler olan bir kişi tarafından üzüm pekmezindeki gibi ezilerek şırası çıkartılır.

dut pekmezi yapılması


Elde edilen dut şırası bir süzekten posasından ve çekirdeklerinden ayırmak için süzülür. Bundan sonra süzülen şıra geniş ve derinliği az olan bir kazana aktarılır ve kaynatılmak üzere ateşin üzerine konulur. Kaynatma sırasında sürekli olarak karıştırılmalıdır ki altı tutup yanık kokusu olmasın.

dut pekmezi yapımı


Kaynamaya başlayan dut şırası köpüklenmeye başlar. Bu köpükler bir kepçe yardımıyla alınır. Kıvamında olup olmadığı sürekli kontrol edilir. En son olarak da pekmez kıvamına ulaştığında ateşin üzerinden alınır ve muhafazalı kaplara alınarak serin yerde muhafaza saklanıp bekletilir.
Son 50 Yorum
  1. cevdet barutçu
  2. sukru demiray

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.