Menu

Düşük nabız (nabız düşüklüğü) ve tiroid (guatr)


nabız düşüklüğü

Nabız düşüklüğü kalp hastalıklarından olabileceği gibi, tiroid bezinin az çalışması ve tiroid hormonlarının az olması ile de yaşanabilmektedir.

Düşük nabız varsa Endokrin uzmanına başvurularak TSH T3 ve T4 hormonlarına mutlaka baktırılmalıdır.

Tiroid hormonları ile nabız

İki türlü tiroid hormonu vardır. Tiroid bezinden %80 oranında T4 hormonu, %20 oranında T3 hormonu salgılanmaktadır. T3 hormonu hücrelere girip etkili olduğu halde T4 hormonu hücrelere girmez. T4 hormonu karaciğer ve diğer organlarda deiyodinaz enzimleri ile T3 hormonuna dönüşür. Bu dönüşüm bozulur ya da olmazsa T3 hormonu yeteri kadar oluşmaz ve etki göstermez. Tiroid hormonlarının baçlıca görevi, vücudun ısısının ayarlanması ve belirli bir düzeyde tutulması için, bazal metabolizma denen istirahat halindeyken harcanan kaloriyi ayarlamak ve enerji üretimini sağlamaktır. Bunun yanı sıra kalp atımını da ayarlamaktadır. Basit bir anlatımla tiroid bezi vücudu bir soba gibi ısıtmaktadır denebilir. Tiroid bezinin az çalışması vücut ısısının düşmesine ve üşümeye neden olur.

Hipotiroid nedir?

Tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak T3 ve T4 adlı hormonların az salgılanması sonucu tiroid yetmezliği oluşmasına hipotiroid adı verilmektedir. Hipotiroid durumunda metabolizmada genel bir yavaşlama oluşmakta, vücudun dengesi allak bullak olmaktadır. Bu durumun oluşması ruhsal çöüntüye, unutkanlığa, uykusuzluğa ve hareketlerde yavaşlamaya neden olur. Gebelik döneminde tedavisi yapılmayan tiroid yetmezliği bebeklerde zeka geriliğine sebep olabilmektedir. Tiroid yetmezliği yani hipotiroid, tiroidin fazla çalışmasından daha sık görülen bir durumdur. Hipotiroid, kadınlarda daha fazla görülür ve yaşın ilerlemesi ile de daha sık görülür. Bebeklerde ve çocuklardaki hipotiroid gelişimlerinde gecikmeye, yetişkinlerde de metabolizmada yavaşlamaya neden olmaktadır. Tiroid yetmezliğinin tedavi edilmemesi durumunda kalp ve damar hastalıkları riski yükselmektedir.

Hipotiroid’in en çok görülen nedeni Hashimoto hastalığı geçirilmesidir. Bu hastalık sonucunda tiroid yetmezliği kişide kalıcı olur. Hashimoto hastalığında tiroid bezi küçülmekte ve hormon üreten hücreler azalmaktadır. Neticesinde de tiroid yetmezliği meydana gelir.

tiroit yetmezliği

Tiroid bezinin az çalışması ve hormonların kanda azalması ile ortaya çıkan belirtiler:

1- Çabuk yorulma, yorgunluk, hareketlerde yavaşlık, bitkinlik ve enerji azlığı

2- Hatırlamakta güçlük çekme, unutkanlık, yavaş düşünme ve konsantrasyon bozukluğu

3- Uyanmakta zorlanma, fazla uyuma arzusu ve gün içinde uyuklama hali

4- Terlemenin azalması, üşüme, kurumuş ve soğuk, kalın ve kaşınan bir deri

5- Tırnakların kuruması, kabalaşması ve kolay kırılması

6- Saç dökülmesi, saçlarda seyreklik ve kaş dökülmesi

7- İştahsızlık, kilo alma ve kilo verememe

8- Horlamanın başlaması

9- Eklemlerde ağrı, kas krampları ve kaslarda iğne batması hissi ve karıncalanma

10- Kabızlık yaşanmaya başlaması

11- Göz etrafının ve altının şişmesi

12- El ve ayaklarda şişlik

13- El bileğinde sinir sıkışması, ağrı ve eklemlerde şişlik olması

14- Reglin şiddetli olması, reglin kramplı olması, bazı kadınlarda adet sıklığında azalma ya da adetin kesilmesi

15- Depresyona girme

16- Ses kalınlaşması ve kısılması

17- İşitmekte azalma

18- guatr oluşması ( Hasimoto hastalığında )

19- Tiroid bezinin küçülmesi

20- Babız sayısında ve kalp hızında azalma

21- Kandaki kolesterol seviyesinin artması

22- Kısırlık

23- Cinsel istekte azalma ve empotans

24- Reflekslerde yavaşlama ve kekemelik oluşması

Hipotiroidi olan hastaların %20’sinde küçük tansiyonun yüksek olduğu görülür. Kandaki kolesterol seviyesinin yüksek olmasından dolayı, özellikle hipertansiyonlu kişilerde koroner kalp hastalığı riski artmaktadır.

Hipotiroid’in teşhis ve tedavisi:

HipotiroidTiroid yetmezliği, kan testleri ile rahatlıkla teşhis edilmektedir. Kandaki T4 hormonu düşük ve de TSH yüksekse hipotiroid teşhisi konulmaktadır. Nadiren de olsa hipofiz bezi yetmezliğine bağlı tiroid yetmezliği olabilmektedir. Bu durumda TSH düşük, T3 ve T4 hormonu da düşük olur. Teşhis konulan hastalara tam kan sayımı, karaciğer testleri ile kolesterol, trigliserit, LDK ve EKG tetkikleri yapılır. Koroner kalp hastalığı riski için homosistein ve CRP tetkikleri faydalıdır.

Hipotiroid tedavisinde dışarıdan vücutta salgılanan T4 hormonunun aynısı olan sentetik T4 hormonu ilaçları vasıtasıyla eksiklik giderilmeye çalışılır. Tiroid yetmezliği tedavisinde, ilaç tedavisinden başka bir tedavi şekli bulunmamaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.