Menu

Düşen Yıldızlar Nereye Gider ? Neden Dünya’ya Zarar Vermezler ?


dusen-yildizlar-nereye-gider

Çoğu kişi, farkında olmasa da havaların açık olduğu ve bulutsuz bir gökyüzü görüntüsünün bulunduğu gecelerde kendisini gökyüzünü seyrederken bulabilmektedir. Bu hem kainatın güzelliğini daha rahat seyredebilmek için güzel bir fırsat olmakta hem de özellikle gökyüzünde yıldızlar varsa onların parlak ve muhteşem görüntüsünü izleyebilmek için uygun bir ortam yaratılmaktadır.

Bazen ya böyle gecelerde gökyüzünü izlerken ya da çok tesadüfi olarak “yıldız kayması” denilen durumu görebilmemiz mümkün olmaktadır. Türkler arasında yaygın inanışa göre; bir kişinin bir yıldız kaymasını görebilmesi, birinin ölümünün habercisi olması anlamındadır. Hatta sanat camiasında vefat eden bir kişinin arkasından “bir yıldız daha kaydı” sözünün anlamlarından birisi de budur.

Bilimsel olarak bu konu araştırıldığında ise, aslında yıldız kayması gibi bir durumun var olmadığı görülmektedir. Yıldız kayması zannedilen şey, aslında uzayda bulunan göktaşlarının var oldukları yerden başka bir yere kayması durumudur. Yani, bizim uzaktan parlaklıklarına aldanıp yıldız sandığımız varlıklar aslında kayan göktaşlarıdır.

Gezegen sistemlerinde yıldız yapıları, dünyamıza milyarlarla ifade edebilecek uzaklıktaki kilometrelerde bulunmaktadırlar. Bizim dünyadan görebildiğimiz parıltılar ise; gezegenlerden gelen çekim kuvvetinin ve özellikle de Güneş’in çekim kuvvetinin etkisine girerek kayabilen binlerce göktaşıdır.

Bu tip göktaşlarının kaydıkları esnada çıkardıkları ışık da şu şekilde izah edilmiştir; eğer bir göktaşı dünyaya yakın bir alandan geçiyorsa dünyanın çekim alanına kapılarak atmosfere girerler. Sonrasında aşırı sürtünme ve hızdan dolayı da yanmaya başladıkları için kaydıkları çok kısa saniyelerde arkalarında parlak bir çizgi bırakmaktadırlar.

Bu kayıp giden göktaşlarının hemen hemen hepsi kaydıktan sonra yok olsa da, çok nadir olarak yok olmadan atmosfere düşenler bilim insanları tarafından alınarak detaylı bir şekilde incelenmişti ve içerik olarak bugüne kadar keşfedilmemiş yeni bir tür hiç bir madde barındırmadığı anlaşılmıştır.

Konuyla ilgili olarak merak edilen bir başka nokta da, bu “yıldızların” kaydıktan sonra nereye gittikleridir. Ancak zaten yıldız kayması gibi bir durum var olmadığı için, az önce de bahsettiğimiz üzere kaydı sanılan yıldızlar eriyip yok olan göktaşlarıdır. Dünyaya düşen göktaşları da bilimle ilgilenen önemli kuruluşlar tarafından alınıp incelenmektedir.
Son 50 Yorum
  1. gizem
  2. Yıldız
  3. Yıldız

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.