Menu

Dünyayı sarsacak 10 yeni buluşAmerikan Newsweek dergisi, bilim adamlarının halen üzerinde kafa yorduğu buluşları derledi.

Teknoloji dünyasındaki bu yenilikler arasında trafik kazalarını önleyecek özel kameradan hastalıklara ilaç olacak hücre programlarına kadar değişik alanlarda insan hayatını değiştirecek icatlar bulunuyor. Yüzen ev : Gelgit dalgalarıyla yükselip alçalacak şekilde tasarlanan yüzen evler çok dengeli oldukları için asla yan yatmıyor, direğe bağlı oldukları için de sürüklenip gitmiyor. Elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ise esnek kablo ve borularla karşılanıyor. Birleşmiş Milletler eriyen buzulların ve yükselen deniz seviyesinin selleri artıracağını ve 2050 yılına kadar 2 milyar kişinin riske gireceğini tahmin ediyor.

Elmastan mikroçip: Bilim adamlarının amacı ise yapay yolla üretilen ve matkaplarda kullanılan sentetik elması, mikroçiplerin hammaddesi olarak kullanmak. Çünkü silikon mikroçipler 95 derecede erirken, elmas olanlar 500 dereceye kadar dayanabiliyor. Daha ucuza mükemmel elmaslar yapmanın yolu bulunduğunda bunların üzerine daha fazla devre yerleştirilebilecek. Japon Nippon Telegraph and Telephone firması elmastan yapılmış yarı iletken prototipleri üretti bile.

Elektronik yardımcı pilot: Otomobillerde direksiyon ve pedallar yine normal sürücü tarafından kontrol edilecek. Cansız yardımcı pilot sert dönüşler gibi tehlikeli hareketlerde devreye girerek aracın kaymasını önleyecek. BMW, DaimlerChrysler ve GM tarafından geliştirilen bu teknoloji alkollü ya da uyuklayan sürücüleri de uyararak şeritlerinden çıkmalarını önleyebilecek.

Fiber karbon otomobiller: Bilim adamları daha hafif araçlar üretmeye çalışıyor. Amaç yakıt tasarrufu. Karbon liflerinin yapıştırıcı benzeri bir malzemeyle birbirine tutturulmasıyla elde edilen malzeme çelik yerine kullanıldığında ağırlık yarıya inebilecek. Bu fiber karbon otomobillerde yakıttan yüzde 50 tasarruf etmek anlamına geliyor.

Kokuya duyarlı uçak: ABD’li bilim adamları sineklerin şimdi de koku alma yetenekleriyle yollarını nasıl bulduklarını araştırıyor. Amaç böceklerin 1 kilometre kadar uzaktan koku kaynağını farkettikleri gerçeğinden yola çıkarak, bu sistemi keşif uçaklarında kullanmak. Bu sayede ormanda kaybolan bir koşucu, ya da uyuşturucu tarlaları bu uçaklarla kolaylıkla bulunabilecek.

‘Facelab’ (Yüz Laboratuvarı) adlı bir teknoloji sayesinde direksiyonun yanında bulunan bir kamera sürücünün yüzünü sürekli kontrol altında tutuyor. 3 boyutlu bilgisayara yansıyacak bu görüntü gözlere odaklanarak, gözbebeğinin ve iris tabakasının hareketlerini takip ediyor. Los ışıkta bile çalışabilen bu cihaz şoförün tam olarak neye baktığını anlıyor ve şayet gözkapaklarının aşağıya doğru kaydığını farkederse koltuğu ve pedalı titreştirerek sürücünün ayık kalmasını sağlıyor. Beyinlere mikroçip: Güney California Üniversitesi’nin uzmanları, insan beyninin hafıza bankasını destekleyip güçlendirecek bilgisayar cipleri üzerinde çalışıyor. Ted Berger hücrenin davranışlarını taklit edebilen bilgisayar programları ve bunları çalıştıracak cipler üretmeyi başardı. Uzmanlar bu teknolojiyle, beyne yerleştirilecek cipler sayesinde felçlilere ya da Alzheimer hastalarına yardım etmenin yanı sıra, örneğin ingilizce öğrenmek isteyen birinin de bunu daha kolay yapabilmesinin yolunu açmaya çabalıyor.

Uzay meyveleri: Çinli bilim adamları baz meyve ve sebzeleri orijinal boyutlarından daha büyük, bazı özelliklerininse daha üstün olmasını sağlamak için tohum halindeyken uzay gönderiyor. Sıfır yerçekimi, kozmik radyasyon gibi uzaya has 7 unsura maruz bırakılan tohumlar geri getirilip toprağa dikiliyor. Salatalıklar beyzbol sopası uzunluğunda olabiliyor. Domateslerde ise yüzde 27 daha fazla antioksidan oluşabiliyor. Şu ana kadar, 3 bin bitki türü gram başına 45 bin dolara uzaya gönderildi.

Hücreler programlanacak: Kök hücre konusunda büyük mesafe kateden uzmanlar, bu yapı taşlarının kemiğe ya da karaciğere dönüşmesini sağlayarak hastalıkları kökünden çözmeyi amaçlıyor.

Uzaya asansörlü yolculuk: Yeryüzünden 100 bin kilometre yükseğe uzanacak asansörde ‘karbon nanotüpleri’ adı verilen ve çelikten kat kat güçlü olan molekül zincirleri kullanılacak. Amerikalı fizikçi Edwards güneş enerjisiyle çalışan robotların saatte 190 kilometre hızla tırmanacağı öngörmüştü. 20 yıl içinde hayata geçirilebilecek teknolojiyle kilo başına 4 bin 500 dolar olan uzaya eşya taşıma fiyatı 450 $’a inecek.

Kaynak:Yenişafak
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Nazar
 3. canda ataman
 4. canda ataman
 5. FeNeRbAhÇe
 6. FeNeRbAhÇe
 7. ismini vermek istemeyen
 8. ismini vermek istemeyen
 9. Mehmet Kılıç
 10. Güven Alpaydın
 11. ALİHAN BOZKURT
 12. Sinan Keskin
 13. Ismail Bayrıl
 14. Özcan Apaydın
 15. Mardinli Zindan Mardinli Akburak
 16. can su
 17. ultrAslan
 18. Admin Demiş ki
 19. gsli serenay
 20. pasa
 21. anna
 22. alev
 23. furkan
 24. tufan ercan
 25. lora
  • Anonim
 26. §Éngül
 27. GÜL§Én
 28. ismail qırqıç
 29. ecem
 30. gsli
 31. gsli
 32. alara
 33. Dußlé Uqala
 34. cimbomlu
 35. cimbomlu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.