Menu

Dünyanın katmanları


Dünyamız belirli katmanlardan oluşmuştur.  Dünya etrafında olan bir hava katmanı, su, yer kabuğu, magma ve çekirdekten oluşmuştur.

Dünya katmanları

Hava küre:

Dünyamızın etrafını saran ve dünya ile birlikte dönen çoğunluğu gazdan oluşan katmana atmosfer yani hava küre denilmektedir.  Bu katman yeryüzünden itibaren kendi içinde de katmanlara ayrılır. Her katman kendi içinde farklı sıcaklıklar barındırmaktadır bu nedenle de özellikleri ve gaz yoğunlukları farklıdır. Bu bölgeler yukarıdan aşağı doğru; termosfer, mezosfer, stratosfer ve troposferdir. Troposfer; bulut, yağmur ve rüzgarın oluştuğu yeryüzüne en yakın olan katmandır. Stratosfer; Kalınlığı 48 km’dir. Ozon tabakası bu katmanda bulunmaktadır. Güneşin zararlı etkileri bu katmanda filtrelenir. Mezosfer; Yaklaşık 45 km kalınlıktadır. Sıcaklık -100 dereceye kadar sıcaklık düşer. Termosfer; Yaklaşık 900 km. kalınlığındadır.

Su küre:

Dünyamızın ¾’ü sular ile kapılıdır. Göller, akarsular, yer altı suları hidrosferi yani su küreyi oluşturur.

Yer kabuğu:

Yaklaşık 60 km. kalınlığında olan litosfer yani yer küre, üzerinde yaşadığımız katmandır. Taş ve topraktan oluşmaktadır. Okyanus tabanlarında ince, karalarda daha kalındır. Litosferde genellikle silisyum ve alüminyum bileşikleri bulunmaktadır. Bu nedenle litosfere, SİAL de denilmektedir. Yer kabuğu, püskürük kayaçlar, tortul kayaçlar ve başkalaşım kayaçlardan oluşmaktadır.

Ateş küre:

Yer kabuğunun hemen altından başlayan yaklaşık 2.900 kilometrelik kalınlığı olan pirosfer yani ateş küre bulunmaktadır. Sıcaklık yaklaşık olarak 2000C derecedir. Bütün maddeler ve bileşikler genelde erimiş haldedir. Erimiş halde olan bu koyu kıvamlı sıcak sıvıya magma denilmektedir. Magma içindeki ağırlıklı bileşikler, silisyum ve manganezyum’dur.

Çekirdek, Ağır küre:

Yerkürenin merkezinde ve kalınlığı 3.400 kilometrelik Barisfer yani ağır küre bulunmaktadır. Demir, nikel gibi maddelerden oluşur. Sıcaklık 4000-4.500 derecenin üstündedir. Her şey buhar halinde olsa da, büyük basınç olduğundan çekirdeğin katı olduğu düşünülmektedir.
Son 50 Yorum
 1. a
 2. Nisanur KAYA
 3. Anonim
 4. ASLI NUR KOBYA
 5. ASLI NUR KOBYA
 6. asdf
 7. Anonim
 8. can akay
 9. AKILLLIII
 10. elif gezgin
 11. elif gezgin
 12. Anonim
  • eren yalçın
  • elizabet
 13. bedirhan akbaş
 14. zehra güner
 15. Anonim
 16. suna yıldız
 17. melisa çevik
 18. oğuz
 19. sudenaz tükenmez
  • sudenaz tükenmez
  • kübra efe
 20. sudenaz tükenmez

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.